Poradna: V pořadu "Na vlastní oči" o pohřebních službách bylo

Otázka:

V pořadu "Na vlastní oči" o pohřebních službách bylo řečeno, že před pohřbem za dobu 3 dnů se neúčtuje tzv. chladící zařízení, které platí stát. Pohřební služba kde je pohřeb vyřízen si naúčtovala 6x200.-Kč. Maminka mé kamarádky zemřela 18.6. ve 3,30 hod a pohřeb bude v pátek 23.6. Tudíž si naúčtovali celou dobu. Byla vědomě ošizena? Jak zní v tomto případě zákon? Děkuji za odpověď

, 20.06.2006
Odpověď

Informace předávané sdělovacími prostředky jsou někdy zavádějící. Zákon 256/2001 Sb. stanovil v §4 odst.4 cituji: (4) Jestliže došlo k úmrtí ve zdravotnickém zařízení nebo v ústavu sociální péče, hradí toto zdravotnické zařízení nebo ústav sociální péče po dobu 48 hodin od úmrtí náklady spojené s uložením lidských pozůstatků; byla-li provedena pitva, počítá se lhůta 48 hodin od provedení pitvy. Náklady spojené s uložením lidských pozůstatků ve zdravotnickém zařízení nebo ústavu sociální péče po uplynutí 48 hodin od úmrtí nebo pitvy a s jejich převozem nebo s jejich uložením po uplynutí této doby u jiného subjektu hradí ten, kdo sjedná pohřbení podle § 5 odst. 1. Pokud zdravotnické zařízení nebo ústav sociální péče po uplynutí 48 hodin od úmrtí nemohou samy zajistit další uložení lidských pozůstatků, zajistí jejich uložení u jiné osoby; přitom jsou povinny počínat si tak, aby náklady spojené s převozem a uložením do doby pohřbení byly co nejnižší. Obec může obecně závaznou vyhláškou upravit způsob a podmínky převozu a přechodného uložení zemřelých. Z uvedeného textu vyplývá, že k úmrtí muselo dojít ve zdravotnickém zařízení a nebo byl zemřelý převezen do zdravotnického zařízení k pitvě. V těchto případech jestanovená ochranná lhůta 48 hodin, ve kterých náklady s uložením zemřelých hradí zdravotnickému zařízení zdravotní pojišťovna. Tato lhůta končí okamžikem převzetí zemřelého pohřební službou k objednanému pohřbení a to i před uplynutím 48 hodin. Došlo-li k úmrtí mimo zdravotnické zařízení nebo ústav sociální péče (tedy doma) a zemřelého převezla pohřební služba do svých úložných prostor tak tam žádna lhůta není a pohřební služba účtuje za uložení od prvého dne.

Julius Mlčoch , 20.06.2006







+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ceny pohřebních služeb
Přejít na odborné články pohreb.cz
Přejít na katalog pohřebních služeb pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.