Poradna: Dědictví po otci

Sekce: Dědictví

Otázka:

Vážení. Obracím se na vás s následujícím dotazem. Můj táta byl ze čtyř sourozenců. V roce 1965 si tátu i ostatní sourozence svolal můj děda, jednalo se o naložení majetku po jeho a babiččině smrti. Děda spolu s tátou a mými strýci sepsali listinu, avšak byla to úmluva jen mezi nimi, nebyl přítomen notář, což dříve nebylo praktikováno. V této listině stojí, následující. Jednomu ze strýců připadne dům. Předmětem jednání byly 3 stavební místa. Těchto se mí strýcové zřekli ve prospěch mého tátu, který toto včetně svého podílu neodmítnul. V roce 1991 došlo k restituci, kdy strýc, jenž získal dům si vyřídil přvzetí i zmíněných stavebních parcel, neboť tyto byly do té doby v užívání obce. Strýc následně tyto parcely odprodal a výtěžek z prodeje si ponechal. Něco jsem tušil, navíc jsem v tomto směru vyslechnul rozhovory mezi mým tátou a strýcem, ale neměl jsem přímé důkazy, jen tušení. Táta se o tom nezmiňoval, z jeho chování jsem vycítil, že se něco děje. V roce 1996 můj táta zemřel, proběhlo dědictví, tyto zmíněné parcely však z pochopitelných důvodů nebyly předmětem dědického řízení. Zmíněnou listinu jsem však objevil nedávno, z ní již zmíněné údaje vyplývají a tom, že výtěžek z prodeje těchto parcel měl připadnout mému tátovi. Z těchto informací jsem byl šokován. Můj dotaz se týká toho, zda tento zápis by byl průkazním materiálem při dědickém řízení po mém otci. Dva strýcové, kteří spolu s mým tátou učinili tento zápis již zemřeli, žije pouze ten strýc, který obývá již zmíněný dům a taktéž si ponechal výtěžek z prodeje parcel. Taktéž se chci dotázat, zda bych měl možnost rozhodnu-li se uplatnit své dědické nároky po mém otci? Strýc se s námi od té doby nestýká. Můj táta byl navíc vypravitelem i plátcem pohřbů jak dědy, tak i babičky. Co mne na celé věci udivuje bylo to, že při restituci bylo znovu otevřeno dědictví, strýc mého tátu zřejmě ani neuvedl. Závěrem vám děkuji za radu.

Olomoucký kraj , 21.04.2013
Odpověď

Váš případ je poměrně složitý a bohužel nedokážu bez konkrétních podrobností a prostudování oné listiny odpovědět. Po tak dlouhé době je však pravděpodobné, že veškeré případné nároky již jsou promlčeny. Doporučuji se však obrátit na advokáta, který Vám bude moci po podrobném projednání celé věci poradit konkrétněji.

Marta Ptáčková , 21.04.2013







+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference