Poradna: Je nárok zaměstnance na pracovní volno dědy, který

Otázka:

Je nárok zaměstnance na pracovní volno dědy, který nežil se zaměstnancem ve společné domácnosti? Různé úřady a různí zaměstnavatelé si tuto otázku vysvětlují různě.Myslím si že nemá.

, 25.07.2006
Odpověď

Tuto problematiku řeší příloha k Vyhlášce č. 108/1994Sb. kterou se provádí zákoník práce. V této příloze je pod bodem 4. odst. c) stanoveno, že zaměstnanec má nárok na jeden den pracovního volna s náhradou mzdy při pohřbu prarodiče a na další den pokud tento pohřeb obstarává. Podmínka společné domácnosti se týká úmrtí osob které nepatří k uvedeným nejbližším příbuzným, tedy prarodiče nebo vnuka zaměstnance nebo prarodiče jeho manžela. Nutno ještě podotknout, že nárok odpadá pokud zaměstnanec v kalendářním měsíci, kdy mu bylo poskytnuto volno má neomluvenou absenci v práci (viz §22 odst.2) Vyhlášky 108/1994Sb.).

Julius Mlčoch , 25.07.2006







+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce pracovní volno
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.