Poradna: Nejsem majitelem hrobu, ve kterém jsou uloženy kromě

Otázka:

Nejsem majitelem hrobu, ve kterém jsou uloženy kromě dalších příbuzných i ostatky mých rodičů a prarodičů. Podle informací hřbitovní správy nájem hrobového místa propadl již v roce 1996, vzhledem k tomu, že nájemce /můj dnes již nežijící příbuzný/ neprodloužil smlouvu. Dále podle sdělení hřbit.správy propadl hrob státu včetně kamenného obložení, které jsme pořídili na vlastní náklady.Stejně tak propadly státu i urny uložené v hrobě pod kamenným obložením. Pokud bych měla zájem obnovit nájemní smlouvu, musím opět podle hřbitovní správy nechat soudním znalcem odhadnout hodnotu kamene, kterou musím hřbitovní správě uhradit s novými poplatky a event.dluhem za nezaplacené období od r.1996. Pokud tuto>skutečnost nebudu reflektovat, nechám hřbit.správě i mnou zaplacené kamenné obložení, je možné požádat o vydání uren mých příbuzných? A za jakých podmínek? Předem děkuji.

Kladruby , 02.10.2006
Odpověď

Dobrý den. Hrobové místo je místo na pohřebišti, které je ve vlastnictví obce nebo církve a právo užívat hrobové místo vzniká na základě nájemní smlouvy s provozovatelem pohřebiště, (tedy obcí nebo církví). Protože nájem hrobového místa zanikl v roce 1996, jak uvádíte, bylo upatněno ustanovení §20 písm. g) odst.4 zákona 256/2001 Sb. a hrobové zařízení ( to je obruba, pomníka a pod.) bylo chápáno jako věc opuštěná a proto se stalo majetkem státu. Pokud Váš příbuzný, který byl nájemcem hrobového místa zemřel, měl se v pozůstalostním řízeni po něm řešit i vztah k hrobovému zařízení a nájmu hrobového místa. Pokud jste byla účastníkem pozůstalostního řízení mohla by jste se pokusit u notáře toto řízení znovu otevřít a tuto pozůstalost dořešit (vztah k majetku ne nájem ten skončil). Pokud jde o vznik nového užívání hrobového místa, tak správa pohřebiště má pravdu v tom, že bude asi nutno udělat soudně znalecký odhad ceny hrobového zařízení a jednat s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových o odkoupení hrobového zařízení. V některých regionech údajně již došlo k převodu takto opuštěných hrobových zařízení ze státu na obec, ale nevím zda to je právě u vás. Vyjmutí a uložení uren vašich příbuzných by nemělo nic bránit. Urny nejsou věcí movitou a státu nepropadají. Správa pohřebiště by je měla vyzvednout a uložit na společném pohřebišti. Pokud o ně máte zájem a chcete je přemístit, ušetříte správě pohřebiště náklady s uložením do společného hrobu. Pochopitelně budete muset zaplatit správě pohřebiště práci s vyjmutím uren. To však má jistě správa pohřebiště v ceníku a nebude to problém. S přáním hezkého dne

Julius Mlčoch , 02.10.2006







+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce správa hrobů
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.