Poradna: Druh pohřbu, úcta k mrtvým - máme ji nebo si nato jen hrajeme?

Otázka:

Dobrý den, zajímalo by mně co si myslíte, má naše společnost úctu k mrtvým? Všichni o tom mluví jak se má dodržovat úcta k mrtvým, ale v reálu to vypadá tak, že klidně člověka po smrti spálí na popel, nebo ho zahrabou do země kde ho sežerou myši a červi a už ho nikdy nikdo neuvidí. Zajímalo by mně, jak by se to dalo provést, kdybych se chtěl nechat pohřbít tak, aby mě i po smrti mohli pozůstalí vidět? Napadlo mně jednoduché řešení, které jsem ale nikde neviděl v praxi: Na hřbitově vykopat hrob, jeho stěny vyzdít cihlami, do něj položit na dno rakev s nebožtíkem bez víka, a nahoře ten hrob přikrýt silným sklem. Tak by za nebožtíkem mohli chodit ještě dlouho po smrti pozůstalí, a mohli by ho vidět, mít důkaz o tom že v tom hrobě pořád je a mohli by třeba i za desítky let vidět jeho kostru. Myslím že tím by se prokázala zemřelým mnohem větší úcta, než ho dát pod zem, jako kdyby byli rádi že už bude pryč a že už ho budou mít provždy z očí. Šlo by takovým způsobem si zařídit pohřeb? Nebo i jinak aby člověk zůstal pořád přístupný svým pozůstalým, aby se na něj mohli občas přijít podívat, nejen se podívat na hrob, ale skutečně i na jeho tělo? Díky za radu Michal

, Brno-město , 30.10.2014
Odpověď

Úcta k mrtvým není dána jen tím, jak je pohřben, zda kremací nebo pohřbením do hrobu nebo hrobky. Je to celý soubor etických pravidel a přístupu ke smrti jako takové. Vás návrh na zřízení hrobu se silným sklem je zcela absurdní. Je vidět, že jste nikdy neměl možnost videt zemřelého po třeba pěti nebo šesti dnech od úmrtí, pokud není uložen v chlazeném prostoru. U každého biologického organismu a to ať je to mrtvý člověk nebo mrtvé zvíře, tak u něj po smrti nastává rozkladný proces. Nevím, kdo by se chodil dívat na pohřbeného takových čtrnáct dní po pohřbení, byl by to silně stresující pohled. Pohřeb takovýmto způsobem zařídit nejde, neboť to odporuje zákonu č. 256/2001Sb. ten přesně stanovuje, jak musí být zemřelý pohřben do hrobu. Vaše úvaha je zajímavá, ale zcela zcestná.  

Julius Mlčoch





Firmy z tohoto regionu:

Velká obřadní síň Ústředního hřbitova města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Malá obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Obřadní síň - Rajhrad

Sekce: Obřadní síně, Město: Rajhrad


Velká obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Restaurace Napoleon

Sekce: Smuteční hostina, Město: Brno




+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce způsob pohřbu
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference