Poradna: nájemce hrobu

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu, a to v souvislosti o nájmu hrobového místa. V březnu r. 2003 sepsala moje mmaminka smlouvu o nájmu hrobového místa s příslušným městským úřadem, a to na 10 let. V lednu 2004 náhle zemřela a při přebírání věcí jsem narazila na tuto smlouvu, kde byla pronajímatelem moje maminka, a to až do 29.8.2013. Protože se píše r. 2013, začala jsem se o věci zajímat, došla na příslušný úřad a tam jsem zjistila, že byla sepsána nová smlouva, a to v září r. 2003, kde se pronajímatelem stal můj brat. Po celou dobu jsem o tomto faktu nevěděla. Protože jsem o této skutečnosti nevěděla, nebylo to tedy ani předmětem dědictví. Protože jsem se podílela finančně ( a ne zanedbatelnou částkou ) na opravě a zhodnocení hrobu, starám se rovnoceným dílem s mým bratrem, žádám ho tedy, abych byla na smlouvě vedena taktéž, popřípadě jako zmocněný zástupce. Můj bratr toto odmítá a chce zůstal i nadále jediným pronajímatelem. Samozřejmě, ve smlouvě se píše, že v případě úmrtí pronajímatele ( tedy mého bratra ) by smlouva přešla do dědictví, a tedy potom na jeho děti a já bych byla odstavena od dění. Já s tím nesouhlasím a tak můj dotaz zní, jaké mám podniknout kroky, abych byla vedena na smlouvě spolu s mým bratrem a dále se ptám, jaké právo a výhody z této smlouvy vedou mého bratra k tomu, že mě nechce uvést též na smlouvu? Dále se prosím ptám, jaký vliv má smlouva na vlastnění hrobu? Děkuji Vám za případnou odpověď Marie

Kostelec nad Orlicí , Kostelec nad Orlicí , 03.02.2013
Odpověď

Podle zákona č. 256/2001 v případě úmrtí nájemce hrobového místa, přechází nájem na dědice. Protože tato skutečnost, tedy to že existuje nájemní smlouva na hrobové místo nebyla notáři známa, neprošla tato nájemní smlouva dědickým řízením. Pochybení je také na straně provozovatele pohřebiště, protože měl k uzavření nové smlouvy v případě úmrtí původního nájemce požadovat výsledek dědického řízení. v tuto chvíli máte jen možnost požádat soud o otevření dědického řízení a tuto záležitost v tomto řízení vyřešit.  Stejné je to s hrobovým zařízením. Pokud jste se na jeho rekonstrukci finančně podílela a máte na to doklad, jste spoluvlastníkem a musíte být zapsána v evidenci vedené provozovatelem pohřebiště k hrobovému místu. Zbývá tedy buď se dohodnout s bratrem nebo jít do soudního sporu.

Julius Mlčoch , 05.02.2013

Firmy z tohoto regionu:

Smuteční obřaní síň Kukleny Hradec Králové

Sekce: Obřadní síně, Město: Hradec Králové


PPS - POHŘEBNÍ SLUŽBA HRONOV - Oldřich Pich

Sekce: Pohřební služba, Město: Hronov


Pohřební a hřbitovní služby - Ing. Milan Mašek

Sekce: Pohřební služba, Město: Vrchlabí


Pohřební služba Aeternitas

Sekce: Pohřební služba, Město: Hradec Králové


MUDr. Andrea Bryčková

Sekce: Psychická pomoc, Město: Hořice


MUDr. Jaroslav Poláček

Sekce: Psychická pomoc, Město: Trutnov-Horní Předměstí


Mgr. Aleš Jelínek

Sekce: Psychická pomoc, Město: Kostelec nad Orlicí
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce ceny pohřebních služeb
Přejít na odborné články pohreb.cz
Přejít na katalog pohřebních služeb pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.