Poradna: Chci se zeptat: před smrtí tchána, když už umíral v

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, chci se zeptat: před smrtí tchána, když už umíral v nemocnici si starší bratr mého muže, je to 3 týdny, vzal tchánovo auto s tím, že doplatí ještě sto tisíc dluh na splátkách a auto si nechá. Nyní po tchánově smrti se chci zeptat, jestli by toto auto nemělo být také zahrnuto do dědického řízení. Jestli by měl bratr z auta i přesto, že on doplatí zbytek dluhu vyplatit své dva bratry a matku? Jak si notáři zjišťuje majetek zemřelého? Děkuji za odpověď.

Milovice , Milovice , 09.11.2007
Odpověď

Bude to tak, že do dědictví nebude zahrnuto auto, ale leasingová smlouva (práva a povinnosti z ní vyplývající), kterou měl tchán na auto s leasingovou společností pravděpodobně uzavřenu, jak z toho, co píšete předpokládám. Auto totiž vlastní až do jeho úplného splacení leasingová společnost. V rámci dědictví se tedy budou vypořádávat práva a povinnosti z této smlouvy plynoucí. Jak konkrétně se tak stane v rámci všeho majetku, který tchán zanechal, nemohu zodpovědět, protože to záleží na konkrétních okolnostech a poměrech, příp. i na dohodě vás dědiců. Pokud si bratr manžela auto nechá a převezme dluh v podobě zbývajících splátek, mělo by ostatním dědicům připadnout z dědictví něco jiného, co by nahradilo cenu auta auta, nebo by měl bratr odpovídající cenu ostatním dědicům vyplatit. Notář si zjišťuje majetek zemřelého jednak z veřejných evidencí, jako je např. katastr nemovitostí, ale především na základě sdělení dědiců. Doporučuji tedy toto notáři sdělit, jinak se to pravděpodobně nedozví.

Jiří Švehla , 16.11.2007

Firmy z tohoto regionu:

Pohřební ústav PEGAS CZ s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Mnichovice


POHŘEBNÍ ÚSTAV HL.M.PRAHY

Sekce: Pohřební služba, Město: Jesenice u Prahy


Pohřební a repatriační ústav ELPIS s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Brandýs nad Labem-Stará Boleslav


Pohřební služba Helfi

Sekce: Pohřební služba, Město: Benešov u Prahy


SMUTEČNÍ SÍŇ ČEJETICE

Sekce: Obřadní síně, Město: ČEJETICE


Obřadní síň Příbram Na Hvězdičce

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbram


Pohřební služba Roman Vítek

Sekce: Pohřební služba, Město: Příbram


Kostel sv. Jana Nepomuckého Mladá Boleslav

Sekce: Obřadní síně, Město: Mladá Boleslav


Pohřební služba Atropos, s.r.o

Sekce: Pohřební služba, Město: Nymburk


Smuteční síň Nový hřbitov

Sekce: Obřadní síně, Město: Mladá Boleslav
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference