Poradna: Dědictví

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, s manželem máme dvě dcery, já mám z prvního manželství syna a manžel má z prvního manželství dceru.Máme postavený dům se zahradou, zahradu dostal manžel darem od svých rodičú.Zajímalo by mě kdyby se manželovi nedej bože něco stalo musím prodat dům, abych vyplatila jeho dceru a nebo můžeme sepsat něco za jeho života,ať k prodeji nedojde?Matka dcery od manžela stále psychycky dceru vydírá a jistě by jin proti mě štvala, manžel souhlasí s opatřením proti této situaci...Jaký důvod uvést k vydědění?Děkuji

Bílovec , Bílovec , 13.12.2012
Odpověď

Je potřeba si nejprve ujasnit, co přesně by manželova dcera zdědila (resp. "musela" zdědit, neboť je neopominutelnou dědičkou). Co se týká domu, tak v případě manželovy smrti je třeba nejdříve vypořádat společné jmění manželů. Tedy - polovina domu zůstává automaticky Vám, druhá polovina se stává předmětem dědictví. Pokud manžel nesepíše závěť, rozdělí se tato polovina domu mezi Vás a jeho tři děti rovným dílem. Tedy ve výsledku Vám bude patřit 5/8 domu, a každé ze tří dětí manžela 1/8 (včetně jeho dcery). Co se týká zahrady, tam je situace jiná, neboť zahrada patří pouze manželovi. Tedy Vy a manželovy tři děti zdědíte každý 1/4 zahrady. Výše uvedené je situace, která by nastala, pokud by manžel zemřel bez sepsání závěti. Jeho dcera by tak zdědila 1/8 domu a 1/4 zahrady. Vaším cílem tedy je, aby tato dcera zdědila co nejméně, pokud možno nic. Co se týká zahrady, tak doporučuji s manželem navštívit notáře, kde uzavřete dohodu o rozšíření společného jmění manželů (SJM), dle níž se i zahrada stane také obsahem SJM a dcera by tak v dědictví získala i ze zahrady pouze 1/8 (stejně jako u domu). Dále doporučuji, aby manžel sepsal závěť. V závěti dceru může vydědit, avšak zákon k vydědění dává jasně stanovené podmínky a ty jsou následující: a) dcera svému otci neposkytla potřebnou pomoc ve stáří, v nemoci či jiných závažných případech; b) dcera o otce trvale neprojevuje opravdový zájem, jaký by jakožto dcera projevovat měla; c) byla někdy odsouzena pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v délce alespoň jednoho roku; d) vede trvale nezřízený život (alkoholismus, drogy atd.). Jen tyto důvody mohou zapříčinit vydědění a musí jít opravdu o vážné a trvalé problémy. Pokud se tedy např. dcera s Vaším manželem dlouhodobě nestýká a nekomunikuje, lze ji vydědit z důvodu b). Toto nelze aplikovat v případě, že se např. občas pohádají, ale jinak se stýkají a komunikují. Pokud nelze dceru vydědit nastávají dvě možnosti - pokud dcera ještě není plnoletá, musí ze závěti zdědit alepoň svůj zákonný podíl - tedy otec ji v závěti musí odkázat alespoň 1/8 domu a 1/8 zahrady. V případě že již plnoletá je, tak ji otec musí odkázat alespoň jednu polovinu zákonného podílu, dcera tak musí zdědit 1/16 domu a 1/16 zahrady. V případě, že by otec dceři neodkázal alespoň tyto části, může se pak dcera úspěšně domáhat neplatnosti závěti u soudu. Poslední, avšak poněkud extrémní řešení je to, že otec veškerý svůj cennější majetek (tedy jak dům a zahradu, tak i např. auto a dražší předměty), ještě za života převede a daruje Vám a Vašim společným dětem. Prakticky pak po něm "nebude co dědit" a dcera tak nic nezíská.

Marta Ptáčková , 09.01.2013

Firmy z tohoto regionu:

kostel sv.Jiří v Mořkově

Sekce: Obřadní síně, Město: Mořkov


kostel Životice u Nového Jičína

Sekce: Obřadní síně, Město: Životice


smuteční síň Kopřivnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Kopřivnice


Evangelický kostel v Suchdole nad Odrou

Sekce: Obřadní síně, Město: Suchdole nad Odrou


Zdena Černínová - Pohřební služba

Sekce: Pohřební služba, Město: Karviná-Ráj


Kostel sv. Kateřiny - Trnávka

Sekce: Obřadní síně, Město: Trnávka


kostel Nejsvětější Trojice Nový Jičín

Sekce: Obřadní síně, Město: Nový Jičín


Evangelický kostel Hodslavice

Sekce: Obřadní síně, Město: Hodslavice


Smuteční síň Nový Jičín

Sekce: Obřadní síně, Město: Nový Jičín


Smuteční síň Příbor

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbor
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.e-pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference