Poradna: Dědictví a dluhy po bratrovi.

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den. Zemřel mi bratr. Dědím po něm 1/8 nemovitosti (cca 480.000 Kč), nepatrný movitý majetek a cca 16.000 Kč na účtu. Rovněž ale dědím i dluh cca 60.000 Kč a možná i další pohledávky, o kterých nevím. 1/ Pokud by těch dluhů bylo více, tak jsem povinen je uhradit (po odpočtu výdajů, které jsem vynaložil na pohřeb atd.) teoreticky až do výše těch cca 500.000 Kč (= 1/8 domu, peníze, movitý majetek)? 2/ Je nějaká promlčecí lhůta na "přihlášení" bratrových dluhů věřiteli? 3/ Bratr bydlel v družstevním bytě. Dědí se užívací právo k tomu bytu? Jak ten byt zvýší hodnotu děděného majetku? O částku bratrova družstevního podílu? 4/ Mohu ten případně zděděný družstevní byt pronajímat nebo jej za úplatu převést na jinou (cizí) osobu (takzvaně jej "prodat")? Děkuji za informaci.

Ostrava , Ostrava-město , 25.03.2012
Odpověď

Ano, dědic odpovídá za zůstavitelovy dluhy do výše nabytého dědictví. Věřitelé mohou po dědicích uplatnit své pohledávky v obecné tříleté promlčecí lhůtě od skončení dědického řízení. Dědí se i členský podíl k družstevnímu bytu zůstavitele - jestliže zemře nájemce družstevního bytu a nejde-li o byt ve společném nájmu manželů, přechází smrtí nájemce jeho členství v družstvu a nájem bytu na toho dědice, kterému připadl členský podíl, o hodnotu členského podílu se zvyšuje hodnota dědictví. Obecně lze družstevní byt pronajímat, někdy je k pronájmu potřeba souhlas bytového družstva. Ano, členská práva a povinnosti k družstevnímu bytu lze smluvně převést na třetí osobu.

Marta Ptáčková , 25.04.2012

Firmy z tohoto regionu:

Smuteční síň Nový Jičín

Sekce: Obřadní síně, Město: Nový Jičín


Kostel sv. Kateřiny - Trnávka

Sekce: Obřadní síně, Město: Trnávka


Smuteční síň Příbor

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbor


kostel Životice u Nového Jičína

Sekce: Obřadní síně, Město: Životice


smuteční síň Kopřivnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Kopřivnice


kostel sv.Jiří v Mořkově

Sekce: Obřadní síně, Město: Mořkov


Evangelický kostel v Suchdole nad Odrou

Sekce: Obřadní síně, Město: Suchdole nad Odrou


Obřadní síň Ostrava - Vítkovice

Sekce: Obřadní síně, Město: Ostrava-Vítkovice


Evangelický kostel Hodslavice

Sekce: Obřadní síně, Město: Hodslavice


kostel Nejsvětější Trojice Nový Jičín

Sekce: Obřadní síně, Město: Nový Jičín
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference