Poradna: Dědictví: manžel a jeho děti z předchozího manželství

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, prosím o reakci na následující dotaz, který zprostředkovávám. Tchnyě si v roce 1988 pořídila za vlastní finance byt. O několik let později se vdala a s manželem žijí do dnešních dní v pohodě a ve shodě. V době sňatku měla tchýně děti z předchozího manželství a její nový manžel rovněž tak, společné děti nemají. Tchyně se zamýšlí nad budoucností, ráda v případě výše uvedeného bytu, který si pořídila z vlastních zdrojů, zajistila to, aby v okamžiku jakéhokoli úmrtí nepřipadlo dědictví bytu manželovi (umře-li ona) nebo jeho dětem (když umře manžel). Já osobně předpokládám, že byt, který tchyně nabyla před uzavřením sňatku, je výlučně jejím majetkem, i když v něm bezmála 20 let žijí s manželem, a v případě dědictví budou dědit jen děti tchyně. Nebo se mýlím? Prosím tímto o odpověď na dotaz, případně o nějaký stručný návrh řešení takovéto situace, kdy jsem nastínila přání tchyně, která, bude-li třeba, bude nadále jednat s využitím právních služeb. Tímto žádá vlastně o jakousi směrovku, kudy se vydat. Děkuji a přeji hezké dny, Bystřická

Frýdek-Místek , Frýdek-Místek , 23.01.2013
Odpověď

Máte pravdu v tom, že byt je výlučným vlastnictvím tchýně. To znamená, že tento byt není součástí společného jmění manželů a v případě smrti tchýně se byt vůbec nebude v režimu společného jmění manželů vypořádávat. To však neznamená, že by manžel nedědil. Manžel je společně s dětmi (dětmi tchnýně) dědicem dle první dědické skupiny. Pokud tedy tchyně zemře, byt si rovným dílem rozdělí manžel a její děti (děti manžela dědici nebudou). Manželovy děti by dědili pouze až po jeho smrti. V zásadě jsou tedy 2 možnosti: a) jako první zemře tchýně, její majetek si rozdělí její manžel a její děti (každý stejně); b) zemře první její manžel, po kterém se bude dědit, toto se nicméně naprosto netýká bytu - byt nadále zůstává ve výlučném vlastnictví tchýně. V případě b) se tak nemůže stát, že by byt získal někdo jiný než děti tchýně. V případě a) by však část bytu zdědil její manžel a následně po jeho smrti by tuto část dědily jeho děti. Pokud tomuto tchýně chce zabránit, doporučuji sepsat závěť, kde uvede, že veškerý svůj majetek odkazuje výlučně svým dětem. Pak budou dědit pouze její děti za každé situace. 

Marta Ptáčková , 23.01.2013

Firmy z tohoto regionu:

kostel Nejsvětější Trojice Nový Jičín

Sekce: Obřadní síně, Město: Nový Jičín


Evangelický kostel Hodslavice

Sekce: Obřadní síně, Město: Hodslavice


Smuteční síň Nový Jičín

Sekce: Obřadní síně, Město: Nový Jičín


Smuteční síň Příbor

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbor


kostel Životice u Nového Jičína

Sekce: Obřadní síně, Město: Životice


smuteční síň Kopřivnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Kopřivnice


Obřadní síň Ostrava - Vítkovice

Sekce: Obřadní síně, Město: Ostrava-Vítkovice


Evangelický kostel v Suchdole nad Odrou

Sekce: Obřadní síně, Město: Suchdole nad Odrou


Kostel sv. Kateřiny - Trnávka

Sekce: Obřadní síně, Město: Trnávka


Malá obřadní síň Slezská Ostrava

Sekce: Obřadní síně, Město: Slezská Ostrava
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.e-pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference