Poradna: Dědictví po dědovi

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den,prosila bych o rady.Před nedávnem mi zemřel dědeček.Měl manželku,tři dcery a syna.Jedna z dcer-má matka již nežije a syn (strýc)je v insolvenci.Podíl mé matky budu tedy dědit já a můj bratr,bohužel o bratrovi máme zprávy pouze z doslechu,protože žije někde jako bezdomovec,navíc je trestně stíhán pro neplacení výživného na své děti,hledá ho policie(NCOZ),ohledně finanční kriminality(bohužel info o zatykači není možné získat),nese morální vinu na smrti naší matky a proto ho otec i vydědil zákonným způsobem a to pro alkohol,nezájem o rodiče a nezřízený zpúsob života.(Je proveden notářský zápis-listina o vydědění).Moje první otázka zní-může se tato listina předložit notáři,při dědečkovo jednání,aby se zbytečně nehledal?A pokud se bude muset nechat hledat,jaká je lhůta na jeho dohledání,když žije jako bezdomovec? A má druhá otázka zní-babi s dědou vlastní dům a zahradu(sjm) a děda pak ještě sám rybník a pozemky.Babička je už stará a a není na tom duševně dobře(má 3.brzy již 4.stupeň závislosti na celodenní péči-stará se teta)A proto se vás prosím ptám-můžou se tety vzdát svých podílů(jedna z rybníka a druhá z baráku) ve prospech té druhé ? A mohu se já vzdát svých podílů ve prospěch obou tet(jedné rybník,druhé dům)? Strýce neřešíme,tam víme,že odmítnout nic nesmí a bude se muset vyplatit kvůli insolvenci. A ještě jedna otázka,můžete mi prosím napsat,třeba v % jaké budou podíly? Předem moc děkuji za odpověď

, Chomutov , 25.07.2018
Odpověď

Listiny notáři určitě předložte, notář podle toho naloží. Lhůta pro pátrání stanovena není, je na uvážení notáře, jakým způsobem dědické řízení povede. Co se pak týká druhé otázky, u dědického řízení se jako dědicové můžete dohodnout co bude kdo dědit a svůj podíl tak přenechat jinému dědici. Podíly se budou dědit tak, že manželka zemřelého a každé jeho dítě budou dědit rovným dílem, tzn. každý 1/5. Podíl, který by připadal na Vaši matku, se pak rozdělí mezi Vás a bratra (tzn. každý dostanete 1/10 podílu). Pokud však notář bude pracovat s bratrovým vyděděním, tak se jeho podíl připadne na Vás.

Pavel Kuchynka

Firmy z tohoto regionu:

Pohřební ústav AURIGA® spol. s r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Litoměřice


Marie Vrculová

Sekce: Obřadní síně, Město: Teplice


Technické služby města Mostu a.s.

Sekce: Obřadní síně, Město: Most


Memory in Memory s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Ústí nad Labem


Vysočanské zahrady a.s.

Sekce: Obřadní síně,


Pohřební ústav Helena s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Ústí nad Labem - centrum
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.