Poradna: dědictví po matce

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, v lednu mi zemřela matka, byla jsem oslovena jako účastník dědického řízení pouze já, ovšem nyní se do dědického řízení přihlásil údajný syn po mém zemřelém bratrovi. Matka mě více než dvacet let ujišťovala, že jediným možným dědicem jsem já a že údajný syn není bratrův a byl osvojen vlastním otcem.S manželem jsem do domu investovali nemalé peníze po dobu více než třiceti let. Matka brala minimální mzdu a důchod, provoz domu a opravy by nikdy nebyla schopná financovat. Nyní se tu objevil a chce část dědického podílu, nikdy nás před matčinou smrtí nekontaktoval ani mou matku.Ke konci života byla vážně nemocná a nikdy neprojevil zájem a ani nenabídl pomoc. Když bratr zemřel nikdo se v dědickém řízení po něm nepřihlásil a ani nezažádal o sirotčí důchod. Upozorňuji, že o nemocného bratra se matka starala až do jeho smrti, zaplatila za něj dluhy, pohřeb, atd. hoch nikdy o údajného otce nejevil zájem. Na základě informací od notářky jsem se s chlapcem sešla, sdělil mi, že vzhledem k tomu, že neměl otce, protože se rozvedli asi rok po sňatku a ona utekla s údajným osvojitelem, chce po nás dědictví.Vzhledem k jeho kriminální minulosti, se kterou se chlubí (krádeže, distribuce drog,..) a snaze mě vydírat, bych chtěla poradit jak postupovat, aby nedostal podíl z dědictví a nebo aby mě to stálo co možná nejméně. Předem děkuji za radu.

Kladno , Kladno , 09.06.2012
Odpověď

Ze zákona by měl polovinu dědictví dědit tento syn. Bude ovšem muset prokázat, že je synem Vašeho bratra. Pokud byl osvojen jiným mužem, tak jak píšete, nemá na dědictví nárok, neboť právně není v žádném příbuzenském vztahu s Vaším bratrem. O této skutečnosti informujte notáře, který projednává Vaše dědictví. Pokud Vás tento člověk pak vydírá a vyhrožuje, doporučuji se obrátit na policii.
 

Marta Ptáčková , 09.09.2012

Firmy z tohoto regionu:

Pohřební ústav PEGAS CZ s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Mnichovice


Pohřební a repatriační ústav ELPIS s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Brandýs nad Labem-Stará Boleslav


POHŘEBNÍ ÚSTAV HL.M.PRAHY

Sekce: Pohřební služba, Město: Jesenice u Prahy


Smuteční síň Dobrovice

Sekce: Obřadní síně, Město: Dobrovice


SMUTEČNÍ SÍŇ ČEJETICE

Sekce: Obřadní síně, Město: ČEJETICE


Obřadní síň Příbram - kaple

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbram


Kostel sv. Jana Nepomuckého Mladá Boleslav

Sekce: Obřadní síně, Město: Mladá Boleslav


Smuteční sín Kosmonosy

Sekce: Obřadní síně,


BIČÍKOVA KAPLE STARÝ HŘBITOV

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Příbram Na Hvězdičce

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbram
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference