Poradna: Děditství - DOTAZ k sepsání závěti

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, DOTAZ k sepsání závěti, ale nejprve Vám situaci popíši. Jsme celoživotní manželé, oddáni v r. 1975 v ČSSR. Jelikož jsme v r. 1980 emigrovali i s 6 letým synem do USA , máme dvojité /duální občanství , USA a ČR. Máme dům v ČR a dům v USA , bankovní účty v ČR A V USA. 1) Zde je můj první dotaz, jak bude probíhat dědické řízení a podle zákonů které země, jelikož jsou v zákonech ČR a USA o dědictví odlišnosti, a to i v případě závěti, kterou chceme sepsat a vložit do " závěťové komory" či podobně, jak jsem četl v internetu. a)bude se majetek na území USA řešit dle práva USA - a majetek na území ČR zákony ČR anebo se bude slučovat, a to tedy pod který stát. Větší polovinu života jsme žili v USA, mě JE 68 a manželce bude 63 letos v listopadu 2019. My to máme rozhodnuté, že manželka vše v závěti přenechá mě, a já to samé opačně...………...ALE 2) Měli jsme jen jednoho syna, který před několika roky zemřel (v USA). On má z nemanželského stavu jednu dceru s Američankou, tedy naší vnučku, kterou jsme my vychovali (na základě rozhodnutí soudu Colorada/USA) a po přestěhování na stáří do ČR ona také žije zde. ČR občanství nemá, má povolení k trvalému pobytu , žije s přítelem s nímž má jednu dceru a s předchozím přítelem má dceru (tu vychováváme my - soudně rozhodnuto). a) Zde je rozdíl v zákonech ČR a USA . V ČR existuje tkzv. neopominutelný dědic, kdežto v USA se jde striktně podle přání zesnulého v jeho závěti- tam může dědit i pes (herečky Tylor) . Jelikož v ČR na synovo místo postupuje jeho dcera, která ale nežije řádně, nechce pracovat, má velké dluhy dělala pervitin atd. - máme soudní podklady, tak ji chceme VYLOUČIT. Mají nárok poté její děti? Bude hrát roli, kde zemřu či manželka - když v USA, tak vše proběhne tam a dle tamního práva a to i majetek v ČR a naopak, když zemřeme v ČR tak vše proběhne tady? Tak to by asi zatím bylo co mě napadá a opravdu nevím. Proto Vás žádám o radu - určitě jste se s nějakými případy již setkali, jelikož se vrátilo z emigrace na stáří určitě více emigrantů, než jen my,i když třeba z jiných zemí. Pokud nebudete vědět, budeme velmi vděčni i za tip, kam bychom se mohli obrátit (kontakty). S pozdravem Aleš Janko, Litvínov , 12/06/2019

, Most , 12.06.2019
Odpověď

Pokud zemřete v USA, bude se řešit dědictví v USA. Pokud v ČR, tak v ČR. Výjimkou jsou nemovitosti. Nemovitost v ČR bude vždy řešena v dědickém řízení v ČR. Nemohu se vyjádřit k dědickému řízení v USA, v tomto se doporučuji obrátit na amerického advokáta. V ČR se bude řešit český majetek, nicméně pokud zemřete v USA, bude potřeba, aby se české úřady o úmrtí dozvěděly.Jinými slovy, pokud jste se vrátili do ČR a zemřete zde, tak vše proběhne podle českých zákonů, mimo nemovitosti, které máte v USA.Pokud chcete, aby po Váš vnučka nedědila, je možno ji vydědit. To je však nutno udělat písemně a nejlepší řešení je toto vyřešit u notáře.

Pavel Kuchynka

Firmy z tohoto regionu:

Marie Vrculová

Sekce: Obřadní síně, Město: Teplice


Technické služby města Mostu a.s.

Sekce: Obřadní síně, Město: Most


Pohřební ústav Helena s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Ústí nad Labem - centrum
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference