Poradna: Dne 15.7.2010 zemřel manžel. Máme 2 děti. Dcera je

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den. Dne 15.7.2010 zemřel manžel. Máme 2 děti. Dcera je zletilá 22let, synovi bude v říjnu 2010 18 let.Obě děti studují.Do dědictví půjde družstevní byt získaný za manželství a 10,5 let staré auto. Jinak manžel měl pouze od 1.7.2010 uzavřené penzijní pojištění bez pozůstalostní penze - minimální hodnota a stavební spoření od 10/2009 s také minimální hodnotou.Na mém stavebním spoření jsme od 3/2010 čerpali úvěr 100000,- na rekonstrukci bytu. Byl spoludlužníkem.Na jeho účtu byla v den smrti částka v minusu.Měla jsem dispoziční právo k účtu.Na mém účtu ke terému zemřelý neměl dispoziční právo je minimální částka na běžné měsíční platby.Jiný majetek nemáme.Dětem jsme paltili stavební spoření. V jakém poměru s dětmi dědíme a jak je to s tím, že synovi není ještě 18 let. Slyšela jsem, že z jeho podílu na bytu(dědictví) mu musím poměrnou částku do určité doby složit na jeho účet a soud to prý ke stanovenému datu kontroluje.Mám strach, že nebudu mít ani z čeho zaplatit poplatek notáři natož spořit synovi.Děkuji za odpověď.

Jablonec nad Nisou , Jablonec nad Nisou , 05.08.2010
Odpověď

U družstevního bytu zanikne smrtí jednoho z manželů společný nájem bytu manžely. Bylo-li právo na družstevní byt nabyto za trvání manželství, zůstává členem družstva pozůstalý manžel a jemu náleží členský podíl; k tomu přihlédne soud v řízení o dědictví. Zákonnými dědici v první dědické skupině budete vy a děti, dědit budete rovným dílem, a to majetek i závazky. Předmětem dědictví bude obecně hodntota členských práv a povinností k DB. Nezletilému dítěti bude v řízení ustanoven opatrovník k ochraně jeho zájmů. Můžete uzavřít dědickou dohodu, v níž si určíte sami podmínky a lhůtu pro výplatu.

, 17.08.2010+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference