Poradna: Dorý den.Moje babička měla za svobodna dceru(moji matku).Babička

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dorý den.Moje babička měla za svobodna dceru(moji matku).Babička se vdala a děda si (moji matku) osvojil.Po smrti babičky notářka matce oznámila že byla vyděděna .Takže má nárok pouze na asi na 20% dědictví-ze zákona.Mám dotaz jestli měla notářka povinost informovat mě a mého bratra že máme nárok na dědictví po babičce a jestli ano zda se to dá nárokovat je to už 16 let.Byli jsme s bratrem již plnoletí.Matka se nakonec vzdala i těch 20%.Důvod vydědění-děda neměl hotovost a musel by prodat nějakou nemovitost, aby matku mohl vyplatit.Dnes žije asi12 let s přítelkyní polovinu z nemovitostí prodal a plánují společně koupit byt ,v kterém on bydlí již 40 let, do osobního vlastnictví.Bude mít jeho přítelkyně po jeho případné smrti nárok po něm dědit.Nejsou spolu oddáni ani úředně vedeni jako druh a družka.Za odpověď predem děkuji.D.Jurincova

Stará Ves , Brandýs nad Labem-Stará Boleslav , 04.04.2008
Odpověď

Byla-li vaše matka opravdu platně vyděděna, měli jste s bratrem dědit a notářka vás měla v tom případě informovat. Podmínky vydědění stanoví obč. zákoník taxativně v § 469a, důvodem ale není, že by zůstavitel neměl hotovost, takže bez hlubších znalostí tohoto případu nelze jednoznačně odpovědět. Oprávněný dědic se může domáhat vydání dědictví ve lhůtě tří let od právní moci rozhodnutí, jímž bylo dědické řízení skončeno. Přítelkyně vašeho dědečka může dědit v případě, že dědeček v její prospěch pořídí závěť. Ze zákona by družka dědila pouze v případě, že by dědeček vydědil matku i vás.

, 14.05.2008

Firmy z tohoto regionu:

POHŘEBNÍ ÚSTAV HL.M.PRAHY

Sekce: Pohřební služba, Město: Jesenice u Prahy


Pohřební ústav PEGAS CZ s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Mnichovice


Pohřební a repatriační ústav ELPIS s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Brandýs nad Labem-Stará Boleslav


SMUTEČNÍ SÍŇ ČEJETICE

Sekce: Obřadní síně, Město: ČEJETICE


Smuteční síň Nový hřbitov

Sekce: Obřadní síně, Město: Mladá Boleslav


Pohřební služba Roman Vítek

Sekce: Pohřební služba, Město: Příbram


Obřadní síň Příbram - kaple

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbram


BIČÍKOVA KAPLE STARÝ HŘBITOV

Sekce: Obřadní síně,


Pohřební služba Atropos, s.r.o

Sekce: Pohřební služba, Město: Nymburk


Obřadní síň Příbram Na Hvězdičce

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbram
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference