Poradna: I když jsem myslím pozorně přečetla Vaši odpověď na

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, i když jsem myslím pozorně přečetla Vaši odpověď na otázku, co je základem notářské odměny (otázka položena 22. 10., odpověď na ni sestavena 13. 11.), nemohu pochopit, z čeho vycházela právní kancelář, která nás na zadní straně formuláře předvolání ve věci řízení po našem otci informuje, že „Částka k úhradě pro přejímatele dědictví bude činit cca 11 000 Kč. … Hotovost na poplatek vezměte laskavě s sebou.“ - když celá hodnota majetku, kterou zůstavitel měl ve společném jmění manželů s manželkou, činí v obvyklé ceně dle znaleckého posudku 700 000 Kč (nemovitost) + 20 000 (os. automobil) a posudek byl zaplacen soudnímu znalci obratem po jeho provedení složenkou? Do pasiv patří pouze náklady pohřbu 11 000 /byl dědici již zaplacen/. V rámci prvního jednání, které v této kanceláři proběhlo, jsme osobně předali všechny doklady včetně platného výpisu z listu vlastnictví, dokladů k autu, k pohřbu – píši o tom proto, že netuším, jaké měla právní kancelář, kromě výdajů na telefon pro zavolání soud. znalci a porto pro vyrozumění námi uvedených dědiců (4 občanů ČR – adresy udány) další mimořádné náklady. Budeme předkládat notáři dohodu o vypořádání dědictví, o které byla kancelář informována, takže máme za to, že výše palmáre je v daném případě skutečně neadekvátní a navíc je ještě vymáháno před vydáním usnesení. Ještě jednou děkuji za pomoc. A. Brabencová, Byšice

Byšice , 04.01.2008
Odpověď

V tomto případě se pravděpodobně jedná o odměnu notáře a žádost o zaplacení zálohy předem na tuto odměnu. Odměna notáře není odměnou znalce, která se samozřejmě platí také a zvlášť. 11 000 Kč zhruba odpovídá výši odměny notáře vč. DPH za majetek v hodnotě, kterou uvádíte. Odměna notáře je stanovena vyhláškou č. 196/2001 Sb. o odměnách a náhradách notářů a správců dědictví. Je to odměna za provedení dědického řízení. Pokud jde o ono sdělení, abyste hotovost vzali s sebou, tak se jedná o onu zálohu, kterou jsem zmínil v úvodu. Notář ji muže požadovat, aby vy nejste povinni ji zaplatit. Pokud ji nezaplatíte, nemělo by to mít na průběh dědického řízení žádný vliv. Opak však může být v praxi pravdou.

Jiří Švehla , 29.01.2008+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference