Poradna: Jak je to s darem za života zda se započítá do dědictví

Sekce: Dědictví

Otázka:

jak je to s darem za života zda se započítá do dědictví či nikoliv. v odpovědích Mgr. Jiří Švehla, (odpověd sestavena 20.7.2007jsem četl: Pokud by rodiče převedli domek darovací smlouvou, což by podle mě bylo mnohem jistější, mělo by to v dědickém řízení pouze ten důsledek, že by se cena tohoto domu započetla na Váš dědický podíl. ale také:Úspěšně napadnout darování chaty vnučce z toho titulu, že jste přímý dědic a nějaký podíl měl připadnout Vám, nemůžete. Každý může za života disponovat svým majetkem, jak uzná za vhodné. u nás to bylo obdobně jeden syn dostal chalupu za života a v dědictví jsou jen minima. děkuji Pakosta

Brno , Brno-město , 12.03.2008
Odpověď

Obě mé citované odpovědi platí. Pokud jeden syn dostal chalupu za života, tak toto jeho vlastnictví nelze zpochybňovat argumentem, že ostatní sourozenci nic nezdědí, protože na ně nic nezbude, či nezbylo. Tento dar se na dědický podíl obdarovaného syna samozřejmě započte. To, že v konkrétním případě je majetek, který zůstavitel v době smrti vlastnil, a který se budě dědit, minimální hodnoty, takže fakticky ostatním téměř nic nepřipadne, je věc zcela jiná. S tím se nedá nic dělat, za života si každý může darovat svůj majetek, komu chce. To, že pak již nic nemá a na ostatní dědice tedy nic nezbude, nemá na uvedená pravidla žádný vliv.

Jiří Švehla , 18.03.2008

Firmy z tohoto regionu:

Malá obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Obřadní síň - Rajhrad

Sekce: Obřadní síně, Město: Rajhrad


Velká obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Velká obřadní síň Ústředního hřbitova města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Restaurace Napoleon

Sekce: Smuteční hostina, Město: Brno
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.e-pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference