Poradna: Jsem vlastníkem domu, ve kterém zemřel nájemník. Žil

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den,jsem vlastníkem domu, ve kterém zemřel nájemník. Žil sám, nyní je byt zapečetěn a probíhá dědické řízení. Jeho žena, která s ním nežila byla notářem kontaktována, ale vyhýbá se soupisu majetku v bytě s tím, že je v nemocnici. Dle mých zjištění není a nebyla nikde hospitalizována. Jak mohu postupovat při těchto průtazích ze strany dědice. Tímto mi jako majiteli vzniká škoda na nájmu a nemožnost nakládat s bytem. Děkuji

Ostrava , Ostrava-město , 14.03.2007
Odpověď

ve své odpovědi na Vaší otázku budu vycházet z následujících skutečností, které jsem vyrozuměl z Vašeho dotazu: byt, jehož nájemcem byl zemřelý nájemník nebyl ve společném nájmu manželů, protože manželé spolu trvale nežili a manželka zůstavitele je pravděpodobně jedinou jeho dědičkou. V takovémto případě na manželku nájem bytu nepřechází a je povinna z bytu vystěhovat věci, které po zůstaviteli zdědila (protože dědictví se nabývá smrtí zůstavitele) a byt vyklidit. Pokud tak neučinila a neplatí nájem a služby spojené s užíváním bytu, bylo by event. možné domáhat se u soudu vydání bezdůvodného obohacení, které se v tomto případě rovná majetkovému prospěchu získanému užíváním bytu bez právního důvodu a neplacením nájemného a služeb spojených s užíváním bytu. Pokud Vám touto nečinností manželky bývalého nájemníka-zůstavitele vzniká i nějaká další škoda na Vašem majetku, je samozřejmě možné domáhat se i náhrady této škody. Zde ovšem budete muset prokázat, že škoda vznikla, doložit výši škody a příčinou souvislost mezi jednáním (či zde spíše nejednáním) manželky a tím způsobenou škodou a dále její zavinění způsobení škody.

Jiří Švehla , 04.04.2007Inzerce z regionu

Koupě hrobu
Region: Moravskoslezský kraj
poptávka, 15.12.2020, 18:07
Kamenictví v pohřebnictví

Koupím hrob v Ostravě Třebovicích, cenu...


Firmy z tohoto regionu:

Smuteční síň Nový Jičín

Sekce: Obřadní síně, Město: Nový Jičín


Kostel sv. Kateřiny - Trnávka

Sekce: Obřadní síně, Město: Trnávka


kostel sv.Jiří v Mořkově

Sekce: Obřadní síně, Město: Mořkov


Smuteční síň Příbor

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbor


smuteční síň Kopřivnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Kopřivnice


Malá obřadní síň Slezská Ostrava

Sekce: Obřadní síně, Město: Slezská Ostrava


kostel Životice u Nového Jičína

Sekce: Obřadní síně, Město: Životice


Evangelický kostel Hodslavice

Sekce: Obřadní síně, Město: Hodslavice


kostel Nejsvětější Trojice Nový Jičín

Sekce: Obřadní síně, Město: Nový Jičín


Evangelický kostel v Suchdole nad Odrou

Sekce: Obřadní síně, Město: Suchdole nad Odrou
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference