Poradna: Mám dotaz. Pravě mi zemřela babička, jsem její vnučka.

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz. Pravě mi zemřela babička, jsem její vnučka. Probíhá dědické řízení, mne babička vychovala a žila jsem s ní ve společné domácnosti 30let. Mám prosbu, jde o baráček na kterém jsem se podílela /opravy atd/. Její děti, které nyní dědí, mne nejspíše budou chtít vystěhovat bez jakéhokoliv nároku, je to možné? Mám doklady o zaplacených opravách a mohu si tedy alespoň nárokovat odstupné nebo náhradní bydlení? Děkuji za odpověď

západní čechy , 18.04.2007
Odpověď

Vážená Drahuško, z Vašeho dotazu není zřejmé, zda jste jako vnučka babičky dcerou některého jejího dítěte, které bude dědit, nebo dítěte, které již zemřelo. Pokud Váš rodič, který byl dítětem babičky již zemřel, dědíte jeho podíl vy a tudíž pravděpodobně můžete zdědit i podíl na uvedeném baráčku. Pokud ne, záleží řešení situace náhradního bydlení či odstupného např. i na skutečnosti, zda v domečku bydlíte na základě nějakého právního titulu atp. Pokud máte doklady o zaplacených opravách, bylo by toto možno pokládat za pohledávku za Vaší babičkou a mohlo by to být zapsáno do dědictví jako pasivum a dědici by následně měly povinnost Vám toto zaplatit, protože odpovídají za dluhy zůstavitele, avšak pouze do výše ceny nabytého dědictví. Pokud by Vám tyto opravy nezaplatili, bylo by možno se zaplacení vynaložených nákladů domáhat u soudu.

Jiří Švehla , 15.05.2007+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.