Poradna: manzel zemrel 4.4.2006.V dobe naseho manzelstvi jsme

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobry den, manzel zemrel 4.4.2006.V dobe naseho manzelstvi jsme si vzali hypoteku na koupi bytu. Byt je nyni zapsan v katastru nemovitosti ve spolecnem jmeni manzelu. Manzel byl slovenske narodnosti. Dedicke rizeni stale probiha na Slovensku. Bylo mi receno, ze majetek, tudis byt v Ceske republice se bude resit u nas. Vzhledem k tomu, ze manzel zil v Plzni, mel zde ucet v bance, smlouvu na mobilni telefon a pujcku od HOME CREDITU. Budou i tyto dluhy predmetem dedictvi v Ceske republice? Kopii umrtniho listu jsem odeslala na tyto mista. Pohledavky vuci temto spolecnostem se pocitaji k datu umrti ci maji narok pozadovat i penale ci uroky? Vzhledm k tomu, ze dedicke rizeni na Slovensku jeste neni ukonceno, doba vyrizeni dedictvi v Ceske republice se stale neresi a protahuje a mam obavy z narustani pohledavek. Nikde mi nebyli schopni odpovedet a podat jakekoliv informace. Dekuji za odpoved. Lucie Tomasova

Plzen , Plzeň-jih , 12.01.2008
Odpověď

Pokud měl manžel bydliště v ČR a vy jako dědička o to soud požádáte, má český soud povinnost projednat dědictví, které se nachází v ČR, tedy zahájit dědické řízení ohledně účtu v bance, smlouvy na mobilní telefon a půjčky od Home Creditu. Bylo by však ideální, aby toto na Vaší žádost řešil v rámci řízení ohledně bytu. Jinak by to musel pravděpodobně projednávat slovenský soud a český soud by se omezil pouze na potřebná opatření k zajištění majetku po Vašem manželovi. Úroky z prodlení, či penále k dluhu samozřejmě přirůstají a musí je zaplatit dědici, na které dluhy zůstavitele přešly. Čekat na ukončení dědického řízení na Slovensku není podle mého názoru nutné. Příslušný by měl být okresní soud místně příslušný podle posledního bydliště Vašeho manžela.

Jiří Švehla , 05.02.2008

Firmy z tohoto regionu:

Pieta s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Plzeň
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference