Poradna: Manžel zemřel auto nehoda,po smrti jsem zjistila že

Sekce: Dědictví

Otázka:

manžel zemřel auto nehoda,po smrti jsem zjistila že má spoustu půjček u společností o kterých jsem nevěděla jen ty kde jsem dala podpis a ty jsou pojištěné,ty ostatní nemá po smrti chodili výpisy tak jsem vše zjistila,volala do pojištoven a do bank,pojištěni se snažím využít čas smluv nemám nic o nich nevím,čásky jsou tak vysoké že bych je platila do smrti nemam ani nato plat,mam 2 děti,družtevni byt jsem měla za svobodna co mám dělat,manžela jsem milovala ale bohužel dostal mě do těžké situace.Byla jsem 1 u notářky,je to v řízení ta mi našla § dluhy přesahující než je můj majetek ,asi hájit nebo odmítnou dědictví ale nevím co to všechno obnáší.Manžel měl svůj účet a to se bere jako majetek.Ne rozumím jak mohli půjčit peníze banky člověku který má tolik půjček jak tomu přijdou zákonné manželky které by s tím nesouhlasily.

Hustopeče nad Bečvou , Hustopeče , 12.01.2008
Odpověď

Jako dědička svého manžela skutečně odpovídáte za jeho dluhy. Ovšem pouze do výše ceny nabytého dědictví. Pokud je dědiců víc, např. i manželovy děti, odpovídá navíc každý dědic pouze poměrně v poměru podle toho co kdo z dědictví nabyl, k celému dědictví. Pokud tedy dluhy mnohonásobně převyšují majetek, který jste zdědila, tak je budete muset zaplatit pouze do výše ceny dědictví, příp. podílu, který Vám připadne. Upozorňuji však na to, že uspokojení věřitelů není omezeno pouze na to, že jej lze provést pouze z majetku, který z dědictví nabudete. Je tedy možné, že se věřitelé budou chtít uspokojit např. z prodeje družstevního bytu, nebo členského podílu v družstvu, pokud to pro ně bude výhodnější. Odpovědnost je tedy omezena cenou nabytého majetku, nikoliv i konkrétními věcmi z dědictví nabytými. Další možností řešení této situaci (a možná i výhodnější) je i likvidace dědictví podle §175t OSŘ. V tomto případě by došlo k soudnímu prodeji pouze věcí patřících Vašemu manželovi, z výtěžku by byli uspokojeni věřitelé a případně neuspokojené pohledávky, nebo jejich části, by zanikly. Takže byste za ně neodpovídala ani svým majetkem ve Vašem výlučném vlastnictví, jak by se to mohlo přihodit ve shora uvedeném případě.

Jiří Švehla , 05.02.2008

Firmy z tohoto regionu:

Malá obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Obřadní síň - Rajhrad

Sekce: Obřadní síně, Město: Rajhrad


Velká obřadní síň Ústředního hřbitova města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Velká obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Pohřební služba Skalník s.r.o., Tišnov

Sekce: Pohřební služba, Město: Tišnov


Restaurace Napoleon

Sekce: Smuteční hostina, Město: Brno
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference