Poradna: ! Manželovi zemřel otec. Manžel se narodil a trvale

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den! Manželovi zemřel otec. Manžel se narodil a trvale žije v Rakousku, pohřeb tchána, který žil poslední roky opět v ČR, ale zemřel v rakouské nemocnici, se uskutečnil v České republice. Bez manželova vědomí se ustanovil jako objednavatel pohřbu syn druhé manželky tchána, který se u pohřební služby představil jako nevlastní bratr manžela (tchán není jeho otcem, jeho matku si vzal před pár lety). Manžel, ani žena tchána nebyli u pohřební služby jmenováni, přičemž manželka a zároveň matka objednavatele o jeho postupu věděla. Tento tzv. nevlastní bratr chce nyní po manželovi proplatit fakturu za pohřeb,přičemž má tuto fakturu na své jméno (podle informace pohř. ústavu) a navíc jsme tuto fakturu nikdy nedostali. Kvůli daňovému odpisu v Rakousku potřebujeme fakturu se jménem manžela. Pracovnice pohřební služby nám sdělila, že změna jména na faktuře nejde a vše záleží jen na objednavateli, jestli nám fakturu dá. Dále je dle informací pohřební služby objednavatel podle přihlašovací povinnosti pohř. ústavu jmenován jako osoba, která obdrží všechny tchánovi dokumenty, notářské/soudní obsílky a také vše ohledně dědické řízení (přímo řekli, že je dědic). Jak má manžel postupovat, když se tak stalo bez jeho vědomí? Objednavatel je podle zákona i plátce, může požadovat proplacení pohřbu po mém manželovi? Kam se má manžel obrátit, aby byl vůbec přizván k dědickému řízení? Je to jediný tchánův potomek. Děkuji za zodpovězení.

Rakousko , 04.03.2008
Odpověď

Skutečnost je opravdu taková, že dědic odpovídá za přiměřené náklady spojené s pohřbem. Důraz kladu na ono slovo přiměřené. Pokud tedy někdo jiný zařídil pohřeb místo manžela a zaplatil jej, má nárok, aby mu takovéto náklady byly uhrazeny. Je pravda, že notář jedná nejprve s osobou, která pohřeb zařídila, ale pokud zjistí, že tato osoba není dědic, dále s ní jednat nebude. Ohledně faktury se se synem druhé manželky tchána budete muset domluvit, zda Vám třeba sám nenapíše nějaké potvrzení. Jinak manžel bude dědit společně s manželkou tchána, pokud žije, každý jednu polovinu, tzn. že polovinu faktury by měla zaplatit i manželka! Manžel by měl ohledně dědictví být kontaktován notářem, ale v případě, že chcete mít jistotu, je možno zavolat na příslušný soud a zjisti, jaký notář byl soudem pověřen k provedený dědického řízení a následně jej kontaktovat. Příslušný je soud v jehož obvodu měl tchán naposledy bydliště, a neměl-li bydliště nebo nelze-li bydliště zjistit, v jehož obvodu měl naposledy pobyt; není-li takový soud, je příslušný soud, v jehož obvodu je tchánův majetek, popřípadě mezi několika takto příslušnými soudy ten z nich, který první provedl úkon.

Jiří Švehla , 18.03.2008+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference