Poradna: Minulý týden mi zemřel otec,bylo mu 56let a matce je

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den.Minulý týden mi zemřel otec,bylo mu 56let a matce je 54.Chtěl jsem se zeptat,zda-li vůbec něco dostane od státu,když je nezaměstnaná?Měla částečný invalidní důchod,ale ten jí pan Nečas a spol. úpravou zákona odejmuli.Vdovský důchod dostane díky novému zákonu jen na rok a co potom?V domě jsem hlášen mimo matky bez prostředků já se mzdou cca 12000Kč/měs a sestra,do minulého měsíce též nezaměstnaná a nyní si našla sezónní práci na horách,kde samozřejmě i bydlí.Nechá nás stát zemřít hlady?Otec měl jako řidič MKD mzdu zhruba 15000Kč+diety.Celkem to bylo zhruba kolem 30-ti tisíc.Nyní počítám,že náš měsíční příjem nedosáhne ani 20000Kč včetně onoho ročního vdovského důchodu,což je na provoz domu a uživení dvou lidí celkem malá částka.No a za rok bude ještě menší.Předem děkuji za odpověď.

Rakovník , Rakovník , 12.12.2010
Odpověď

Ano, dle zákona č. 155/1995 o důchodovém pojištění, v platném znění vdovský důchod náleží po dobu jednoho roku od smrti manžela. Po uplynutí této doby má vdova nárok na vdovský důchod, jestliže pečuje o nezaopatřené dítě, pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost), pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v domácnosti a je závislý na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost), je plně invalidní, nebo dosáhla věku 55 let nebo důchodového věku, je-li důchodový věk nižší. Při splnění zákonných podmínek by bylo ještě možné požádat o příspěvek na bydlení.

, 30.12.2010

Firmy z tohoto regionu:

POHŘEBNÍ ÚSTAV HL.M.PRAHY

Sekce: Pohřební služba, Město: Jesenice u Prahy


Pohřební ústav PEGAS CZ s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Mnichovice


Pohřební a repatriační ústav ELPIS s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Brandýs nad Labem-Stará Boleslav


Obřadní síň Příbram - kaple

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbram


Obřadní síň Příbram Na Hvězdičce

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbram


Kostel sv. Jana Nepomuckého Mladá Boleslav

Sekce: Obřadní síně, Město: Mladá Boleslav


Smuteční síň Dobrovice

Sekce: Obřadní síně, Město: Dobrovice


Pohřební služba Helfi

Sekce: Pohřební služba, Město: Benešov u Prahy


BIČÍKOVA KAPLE STARÝ HŘBITOV

Sekce: Obřadní síně,


Pohřební služba Roman Vítek

Sekce: Pohřební služba, Město: Příbram
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference