Poradna: Moc prosím o radu. Před 2 měsíci mi zemřela babička.

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den ,moc prosím o radu. Před 2 měsíci mi zemřela babička. Přímými dědici jsou její 2 dcery, moje maminka a moje teta. Babička se, ještě za svého života, snažila podělit svoje 2 dcery spravedlivě, a tak teta dostala v roce 1972 jeden dům a maminka dostala v roce 1993 druhý dům.Teď při dědickém řízení se domáhá teta podílu z dědictví resp.z domu mámy, protože ona má dům převeden do vlastnictví kupní smlouvou (samozřejmě finance proběhly naoko, pouze papírově), kdežto babička v roce 1993 mámě dům darovala (darovací smlouvou, hodnota převáděného podílu byla stanovena na cca 250.000,- Kč), s tím že tam bude mít babička doživotní věcné břemeno užívání. Maminka je tedy na katastru již 14 let zapsána jako vlastník této nemovitosti. Veškeré poplatky (znalečné, darovací daň) byly řádně mámou uhrazeny a od převodu nem. platila i veškeré poplatky s domem spojené, včetně veškerých oprav a údržby. Bude muset mamka tetu vyplatit, i když je již 14 let vlastníkem nemovitosti? Pokud ano, tak z jaké hodnoty - daru z darovací smlouvy nebo na základě současného znalec. posudku? Mnohokrát děkuji za radu.

Kladno , Kladno , 02.06.2007
Odpověď

Vážená Renato, Vaše teta se samozřejmě žádného podílu na domu Vaší maminky domáhat nemůže. Cena tohoto domu bude však s největší pravděpodobností započtena na dědický podíl Vaší maminky. Důvodem je právě to, že jej dostala darem, a takovýto dar nemovitosti není darováním obvyklým. Vyplácet však nic muset nebude. Pokud tam bylo doživotní věcné břemeno babičky, mohla by pravděpodobně být hodnota takovéhoto břemena odečtena od hodnoty domu, která byla vlastně takovýmto věcným břemenem snížena. Při určení ceny domu by se vycházelo z ceny, jaký měl v době darování a měla by být určena znaleckým posudkem.

Jiří Švehla , 10.07.2007

Firmy z tohoto regionu:

Pohřební a repatriační ústav ELPIS s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Kralupy nad Vltavou


KOSTEL SV. BARBORY BAKOV NAD JIZEROU

Sekce: Obřadní síně, Město: BAKOV NAD JIZEROU


Smuteční sín Kosmonosy

Sekce: Obřadní síně,


Smuteční síň Dobrovice

Sekce: Obřadní síně, Město: Dobrovice


SMUTEČNÍ SÍŇ ČEJETICE

Sekce: Obřadní síně, Město: ČEJETICE


Smuteční síń Bezno

Sekce: Obřadní síně, Město: Bezno


BIČÍKOVA KAPLE STARÝ HŘBITOV

Sekce: Obřadní síně,


Smuteční síň Nový hřbitov

Sekce: Obřadní síně, Město: Mladá Boleslav


Obřadní síň Příbram - kaple

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbram


Obřadní síň Příbram Na Hvězdičce

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbram
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference