Poradna: Moje matka měla vlastního otce,který se oženil s druhou

Sekce: Dědictví

Otázka:

Moje matka měla vlastního otce,který se oženil s druhou manželkou (první zemřela)a z 2.manželství měl další 2 děti.Když zemřela nevlastní matka, moje matka nedědila,dědily ze zákona 2 vlastní děti. Když zemřel jejich vlastní otec (otec tří děti), přestože matka spadá do skupiny neopomenutelných dědiců, nebyla přizvána k dědickému řízení a dědily opět pouze ti samí dědicové,jako v 1.dědickém řízení,tj.2 vlastní děti místo tří dětí.Přestože byla uvedena i na parte jako dcera, je možné, že by ji notář neobeslal nebo tuto skutečnost nemusí hlídat? Jelikož je tato záležitost již několik let stará (přesně nevím), do jaké doby od nabytí právní moci rozhodnutí soudu se lze o dědictví dodatečně ucházet? Nebo jaký je prosím postup? Předem velice děkuji za odpověď.

Česká Lípa , Česká Lípa , 15.09.2007
Odpověď

Musím se přiznat, že je mě divné, proč Vaše matka nedědila. Pokud tomu tak skutečně je a správně dědit měla, je možno podat proti zbylým dvěma sourozencům dědickou žalobu. Jedná se o žalobu podle § 485 OZ na vydání dědictví nepravými dědici. Toto právo Vaší matky se však promlčuje ve lhůtě 3 let od právní moci usnesení, kterým bylo dědické řízení skončeno.

Jiří Švehla , 11.10.2007+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.