Poradna: Napadnuti závěti neopominutelnych dědiců

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, jako jediným dědicem jsem za života babičky byla stanovena pouze já, sepsala o tomto závěť s tím, že poté pak vyplatím neopominutelni dědice, tedy děti moji babičky. Nastala však situace, že však teta a strýc napadli závěť, kterou sepsala u notáře, z důvodu neplatnosti této závěti. Mají možnost u soudu s tímto návrhem vyhrát, jedná se přeci o veřejnou listinu. Babička navíc před tím, než šla k notarovi, měla potvrzení od svého doktora tom, že netrpí žádnou psychickou ani duševní či jinou poruchou. Přičemž zmocněnec mého stryce, sestřenice trvdi, že být chtěla přepsat na ni...jenze co vím od babičky, tak ta po ní chtěla byt a peníze, strýc někam odjel o tomto ničeho nevěděla, neboť byl v pátrání, teta za ní byla v roce 2018 po 14 letech, když po ní chtěla peníze a s mou matkou si pouze telefonovali ale ta se vzdala povinného dílů neopomenutelneho dedice.ja tam jezdila po dobu 5ti let a starala se o ní.. Nikdy jsem po ní nic nechtěla protože jsem ji měla a ráda, teď jsou tedy okolo dědictví akorát problémy.. Mohu se tedy zeptat když podá žalobu k soudu pro neplatnost, mají šanci soud vyhrát, vím že ještě před hlavním líčením mě soud vyzve abych se k této žalobě vyjádřila, což udělám,ale i přes to je možné, že soud nařídí hlavní líčení, je to tak? DĚKUJI za odpověď

, Litoměřice , 06.06.2020
Odpověď

Záleží, jak přesně je závěť formulovaná, nicméně pokud babička nepominutelné dědice nevydělali, tak ji napadnout mohou. Pokud by však ze závěti mělo vyplývat, že jejich povinné díly získají (potažmo je vyplatíte), tak by uspět nemuseli. Protože jde o soudní spor, tak každopádně doporučuji využít služeb advokáta.

Pavel Kuchynka

Firmy z tohoto regionu:

Pohřební ústav AURIGA® spol. s r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Litoměřice


Marie Vrculová

Sekce: Obřadní síně, Město: Teplice


Technické služby města Mostu a.s.

Sekce: Obřadní síně, Město: Most


Vysočanské zahrady a.s.

Sekce: Obřadní síně,


Pohřební ústav Helena s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Ústí nad Labem - centrum
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference