Poradna: nárok na dědictví po dávno zemřelém otci

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, zemřel děda. Měl 2 syny, z nichž 1 zemřel před cca 20 lety. Mají děti zemřelého syna nárok na dědictví, když děda s babičkou přepsali svůj majetek na žijícího syna??

Jičín , Jičín , 15.10.2012
Odpověď

V první skupině dědí ze zákona zůstavitelovy děti (předpokládám, že babička je již rovněž po smrti), každý z nich stejným dílem. Nedědí-li některé dítě (zesnulý syn), nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti.

Pokud byl majetek zůstavitele za jeho života řádně ,,přepsán“ (darován) na jinou osobu (žijící syn) a zbylý zůstavitelův majetek je pouze nepatrné hodnoty, soud dědické řízení zastaví. Za majetek nepatrné hodnoty se považuje pozůstalost, která nedosahuje výše 2.000,- Kč. Soud jej může vydat tomu, kdo se postaral o pohřeb zůstavitele.

Pokud je pozůstalost vyšší, bude soud pravděpodobně postupovat dle § 484 občanského zákoníku č. 40/1964 Sb., který praví, že: ,,při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování.“

Na majetek ,,přepsaný“ na žijícího syna tedy děti zemřelého syna v žádném případě nárok nemají, může ale ovlivnit stanovení jejich podílu na dědictví.

Martin Červený , 22.10.2012





Firmy z tohoto regionu:

Pohřební služba Aeternitas

Sekce: Pohřební služba, Město: Hradec Králové


PPS - POHŘEBNÍ SLUŽBA HRONOV - Oldřich Pich

Sekce: Pohřební služba, Město: Hronov


Smuteční obřadní síň Kukleny v Hradci Králové

Sekce: Obřadní síně, Město: Hradec Králové




+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference