Poradna: několik let jsem se starala o svoji sousedku-paní

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, několik let jsem se starala o svoji sousedku-paní XY. Paní XY dožila poslední období v domově důchodců a dne 15.4. 2007 zde zemřela. Jsem vypravitelka pohřbu a dědička několika osobních věcí vč. nepatrné finanční částky. V DD mi sdělili, že po mně budou požadovat cca 3.500 Kč za částečné uhrazení pobytových nákladů. Paní XY dostávala důchod pravidelně 15.den v měsíci. Má DD právní nárok požadovat po mně danou finanční částku, když p. XY poslední důchod dostala 15.3. a z něho byly uhrazeny veškeré náklady na její pobyt v DD až do 14.4. V den nového výplatního termínu (15.4.= neděle) zemřela. Děkuji za odpověď. Součková

Hradec Králové , Hradec Králové , 17.04.2007
Odpověď

Vážená paní Součková, domov důchodců ve Vašem případě žádný nárok požadovat po Vás částku na uhrazení pobytových nákladů nemá. Jelikož majetek, který Vaše sousedka zanechala, byl nepatrné hodnoty, soud postupoval tak, že Vám tyto její věci jako vypravitelce pohřbu vydal a dědické řízení zastavil. Vy jste vlastnické právo k zanechaným věcem, včetně finanční částky, nabyla na základě soudního rozhodnutí a nikoliv na základě dědického řízení, nejste tudíž z právního hlediska dědičnou Vaší sousedky a proto ani neodpovídáte za žádné její dluhy. Z tohoto důvodu jsou jakékoliv požadavky DD, jak jsem uvedl výše, neopodstatněné a nezákonné.

Jiří Švehla , 23.04.2007Inzerce z regionu

Prodám 4-urnový hrob
Region: Královehradecko
nabídka, 17.3.2019, 17:13
Kamenictví v pohřebnictví

Prodám 4-urnový hrob v Kuklenách v Hradci...
Hrob Kukleny Hradec Králové
Region: Česká republika
nabídka, 21.1.2019, 19:34
Kamenictví v pohřebnictví

Přenechám klasický velký Hrob v Kuklenách v...


Firmy z tohoto regionu:

Pohřební služba Aeternitas

Sekce: Pohřební služba, Město: Hradec Králové


Pohřební a hřbitovní služby - Ing. Milan Mašek

Sekce: Pohřební služba, Město: Vrchlabí


Smuteční obřaní síň Kukleny Hradec Králové

Sekce: Obřadní síně, Město: Hradec Králové


PPS - POHŘEBNÍ SLUŽBA HRONOV - Oldřich Pich

Sekce: Pohřební služba, Město: Hronov
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.