Poradna: Obracím se na Vás s prosbou o radu. Zemřel nám otec

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Zemřel nám otec , který byl po druhé ženatý. Se sestrou jsme byly předvolány k dědickému řízení spolu s jeho manželkou. Ta uvedla že otec nic neměl, na účtu pár tisíc a před jejich svatbou si vzal překlenovací úvěr. I když pár let splácel, dluh je celá ta částka 300000 a na stejném úvěrovém účtu je plus 100000. Manželka tvrdí že dluh je jeho ale plusová částka je SJM. Dědictví je tím pádem předluženo, ale notář řízení neukončil prý kvůli SJM. Vzhledem k tomu že máme děti, zříct se dědictví by bylo jen přenešení tohoto dluhu na děti a tak doporučil dohodu kde vše přejde na manželkku a my nenabýváme ničeho. Zároveň prý neví, jak se soud postaví k tomu vypořádání a že je možné že to neschválí. Podepsaly jsme toto se sestrou, ale máme z toho divný pocit. Neřekl nám nic o odvolání a tak nevíme, zdali je vůbec možné v nějaké zákonné lhůtě si dohodu rozmyslet. A kdyby se objevil ještě nějaký majetek, což je vcelku možné, a byl by vyšší než dluh, vztahuje se tato dohoda i na něj i když jsme o něm nevěděli a vše by dostala manželka? Omlouvám se ale ještě jedna otázka. Pokud později zemře rodič zemřelého rodiče, my jako vnuci v takovémto případě jsme dědici, nebo ne, když je zde taková dohoda? Mockrát děkuji

Ostrava , Ostrava-město , 25.09.2008
Odpověď

Při úmrtí zůstavitele se nejprve provádí vypořádání zaniklého SJM zůstavitele a jeho manžela, do dědictví pak spadá obvykle polovina majetku a závazků, které měli zůstavitel a jeho manžel v SJM. Dohoda v tom smyslu, že vše nabude pozůstalá manželka, je samozřejmě možná. Dohodu, kterou předjedná notář, soud následně usnesením schválí. Soud dohodu schválí, neodporuje-li zákonu nebo dobrým mravům. Proti tomuto usnesení je možné podat odvolání ze zákonem stanovených důvodů do 15 dní od jeho doručení. Pokud jste se sestrou s dohodou souhlasily, bude případné odvolání obtížné. Dohoda se vztahuje pouze na majetek a dluhy, které byly v dědictví projednány. Objeví-li se později další majetek, případně i dluh, provede se nové dědické řízení. Objeví-li se pouze dluh zůstavitele, řízení o dědictví se neprovede. Nedědí-li některé dítě zůstavitele, nabývají jeho dědický podíl jeho děti (vnuci zůstavitele).

, 26.11.2008

Firmy z tohoto regionu:

kostel Nejsvětější Trojice Nový Jičín

Sekce: Obřadní síně, Město: Nový Jičín


Evangelický kostel Hodslavice

Sekce: Obřadní síně, Město: Hodslavice


kostel Životice u Nového Jičína

Sekce: Obřadní síně, Město: Životice


Malá obřadní síň Slezská Ostrava

Sekce: Obřadní síně, Město: Slezská Ostrava


kostel sv.Jiří v Mořkově

Sekce: Obřadní síně, Město: Mořkov


Obřadní síň Ostrava - Vítkovice

Sekce: Obřadní síně, Město: Ostrava-Vítkovice


smuteční síň Kopřivnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Kopřivnice


Smuteční síň Příbor

Sekce: Obřadní síně, Město: Příbor


Smuteční síň Nový Jičín

Sekce: Obřadní síně, Město: Nový Jičín


Evangelický kostel v Suchdole nad Odrou

Sekce: Obřadní síně, Město: Suchdole nad Odrou
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference