Poradna: Pane doktore. Před 7 týdny mi zemřela maminka. S tatínkem

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, pane doktore. Před 7 týdny mi zemřela maminka. S tatínkem měli dům ve SJM (celková hodnota cca 1,8 mil. Kč), jinak není nic předmětem dědictví, protože st.spoření (cca 10 tis. Kč) je na tatínka. Jsme 2 děti - já a bratr. Ze zákona by tedy 1/2 domu po mamince byla rozdělena po 1/3 na tatínka (celkem čilý 80-ti letý pán)a dále po 1/3 na mě a bratra. Musí být dům před dědickém řízení u notáře ohodnocen odhadcem? Moje otázka zní: - když bude dědění ze zákona na 3 díly, kolik bude asi poplatek notáři? - můžeme se já a bratr nyní vzdát dědictví a nechat napsat celou půlku po mamince na otce? - může se naopak vzdát podílu po matce (své manželce) i svého podílu otec, a tak napsat dům rovným dílem na mě a bratra? Za otcem jezdíme spíše na návštěvu a dovést mu nějaké jídlo o víkendu, nikdo tam bydlet nebude a nemáme s bratrem ani zájem do domu investovat (kromě minimálních nezbytných oprav).Prosím o radu,jak se máme vzájemně domluvit? Děkuji.

Brno , Brno-město , 26.03.2009
Odpověď

Dobrý den, dědictví se vzdát můžete Vy i Váš otec. V tomto případě by to bylo podle toho, co mi píšete pravděpodobně lepší z Vaší strany. Odmítnutí se musí stát ústním prohlášením u soudu nebo písemným prohlášením soudu zaslaným, pouze do jednoho měsíce ode dne, kdy jste byli soudem o právu dědictví odmítnout a o následcích odmítnutí vyrozuměni. Z důležitých důvodů může soud tuto lhůtu prodloužit.

Jiří Hora , 05.08.2009

Firmy z tohoto regionu:

Obřadní síň - Rajhrad

Sekce: Obřadní síně, Město: Rajhrad


Velká obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Malá obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Velká obřadní síň Ústředního hřbitova města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Pohřební a hřbitovní služby města Brna a.s.

Sekce: Pohřební služba, Město: Brno


Pohřební služba Skalník s.r.o., Tišnov

Sekce: Pohřební služba, Město: Tišnov


Pohřební služba Hustopeče - Leoš Janči

Sekce: Pohřební služba, Město: Hustopeče


Restaurace Napoleon

Sekce: Smuteční hostina, Město: Brno
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference