Poradna: po smrti mé matky jsme zůstali oprávnění dědici dva

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, po smrti mé matky jsme zůstali oprávnění dědici dva sourozenci, já a můj bratr. Bratr má svoji rodinu a žil a žije samostatně v družstevním bytě. Já jsem s matkou žil až do její smrti ve společné domácnosti. Po zjištění invazívního karcinomu prsu s metastázemi do kostí jsem se o matku až do její smrti staral asi 1 rok. Bratr se v krizové situaci zachoval velmi bezohledně a špatně. Odmítl se o matku jakkoliv starat a jedině chtěl rychle prodat náš rodinný dům, aby z toho měl peníze. Nadále si chodil do hospody, jezdil na výlety do Rakouska ap. Ale já jsem nemohl vykonávat žádnou výdělečnou činnost. Takže veškerá péče o smrtelně nemocnou matku s rakovinnými metastázemi v kostech a obrovskými bolestmi zůstávala pouze na mě. Bratr přišel pouze v neděli na kafe a zákusek, to bylo z jeho strany všechno. Popřípadě si ještě odvezl úrodu ze zahrádky, jablka, mrkev, papriku atd. Takto jsem pečoval o mou matku ve společné domácnosti přibližně jeden rok. Až matka byla na kapačkách a už se nemohla bránit, tak jí z nemocnice vzal zlatý prstýnek (samozřejmě na podpis), aniž by o tom cokoliv mě řekl. Taky vzal všechny věci asi v celkové výši 20 000 Kč. Mezitím mi říkal, že už „asi natáhla kopyta ta baba“, rozumějte jejich sousedka (85 let). Že tam byla rána a nevychází. Tak ji tam nechal 3 měsíce, až jim začala prokapávat hniloba stropem tak zavolali policii, ať s tím něco udělá. Po těchto událostech jsem se s bratrem strašně pohádal, že tohle jeho chování k matce i k jejich sousedce je nemorální a zavrženíhodné, ba přímo hraničí už s trestným činem „neposkytnutí pomoci“. Podle mě přeci každý člověk by měl pomoci a zavolat pomoc hned jak je to potřeba. No prostě jsme asi každý úplně jiný. Na vsyp popela na loučku se vůbec nedostavil. Ono se říká, že jak má člověk rád toho druhého se projeví tehdy, až ten druhý to bude nutně potřebovat. Nyní začalo probíhat dědickém řízení. Matka závěť nezanechala a dosavadní vlastnictví rodinného domu bylo 50% matka, 25% bratr a 25% já. Lze výše jmenované skutečnosti nějak zohlednit při dědickém řízení? Podle mne není úplně spravedlivé každý 50% a hotovo. Za odpověď předem děkuji Zdeněk

Uherský Brod , Uherský Brod , 16.04.2008
Odpověď

Pokud se Váš bratr dopustil úmyslného trestného činu proti matce, jejímu manželu, Vám, příp. rodičům matky anebo zavrženíhodného jednání proti projevu poslední vůle Vaší matky, pak by byl nezpůsobilým dědic, tudíž by nedědil. Rovněž by nedědil, pokud by jej matka vydědila. V opačném případě Vás musím zklamat, a bratr bude skutečně dědit ½ z dědictví.

Jiří Hora , 14.05.2008

Firmy z tohoto regionu:

Obřadní síň Lukov

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Malenice

Sekce: Obřadní síně,


Smuteční síń Vsetín

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Hvozdná

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Želechovice

Sekce: Obřadní síně,


smuteční síň Petřvald

Sekce: Obřadní síně, Město: Petřvald


Kostel - Újezdec u Luhačovic

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Zádveřice

Sekce: Obřadní síně,


Kostel - Štípa

Sekce: Obřadní síně,


Kostel Vsetín - Dolní Jasenka

Sekce: Obřadní síně,
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference