Poradna: Po smrti otce jsme s bratrem zdědili podíl na domě

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, po smrti otce jsme s bratrem zdědili podíl na domě a zahradě, bohužel sourozenci otce nám odmítají soudem určené dědictví vyplatit, v domě přitom bydlí jen jedna osoba (dcera otcovy sestry)jak máme postupovat a máme vůbec šanci dědictví po otci získat? Požádali jsme o prodání domu, a tím i o následné vyplacení, ale bylo nám to odmítnuto, s tím, že pokud aspoň jeden s otcových sourozenců prodej odmítne nemůže se prodej uskutečnit. Jakým způsobem nás tedy musí vyplatit? Děkuji za odpověď

Vejprty , 22.04.2007
Odpověď

Vážená paní Chotová, pokud vlastníte spoluvlastnický podíl na domě a zahradě a již jej vlastnit nechcete, můžete u soudu navrhnout, aby zrušil a vypořádal spoluvlastnictví a, pokud není reálné rozdělení nemovitostí možné, Váš podíl na uvedených nemovitostech přikázal za náhradu Vašim zbylým sourozencům. Upozorňuji však na právo soudu z důvodů zvláštního zřetele hodných takovéto podílové spoluvlastnictví nezrušit a nevypořádat přikázáním věci za náhradu. Tzn. že by Vám Vaše podíly zůstaly i nadále. Prodat celý dům někomu třetímu a následně vyplatit podíly bývalým spoluvlastníkům skutečně není možné, pokud s tím všichni spoluvlastníci nesouhlasí, ale můžete samozřejmě prodat sama svůj spoluvlastnický podíl. Na „pouze“ spoluvlastnický podíl na nemovitostech se Vám však bude zřejmě obtížně hledat kupec a i jeho cena by pravděpodobně nedosahovala odpovídající části tržního ohodnocení celé nemovitosti.

Jiří Švehla , 14.05.2007+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.