Poradna: po smrti otce před třemi lety jsem z důvodu dlouhodobého

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, po smrti otce před třemi lety jsem z důvodu dlouhodobého pobytu v zahraničí svěřil plnou moc k vyřízení dědictví jeho druhé manželce, se kterou měl další dvě děti, z toho jedno nezletilé. Ústně jsme se dohodli, že dědictví (dům ve kterém žijí, pozemky, zemědělské stroje) se rozdělí finančním podílem, až mladší sourozenec dosáhne plnoletosti, což bude letos v květnu. Nárokovala si polovinu dědictví, na což podle § 473/1 nemá nárok. Mezitím jsem ale zjistil, že otcova druhá manželka disponuje s pozůstalostí v tom smyslu, že rozprodala pozemky, zemědělské stroje, a nyní rekonstruuje dům, který je podle výpisu z katastru nemovitostí, již napsán společně s pozemky na ni. Pravděpodobně došlo v dědickém řízení k přepsání veškeré pozůstalosti na ni. Nyní jsem se k tomu všemu dozvěděl, že žádný podíl z dědictví nedostanu, jelikož jsem se ho údajně zřekl, což je samozřejmě lež. Chtěl bych se Vás proto zeptat, zda je možné, aby osoba které jsem svěřil plnou moc k vyřízení dědictví, se ho za mne zřekla a jaké mohu popřípadě učinit právní kroky k nápravě dědického řízení. Také by mne zajímalo kde a jak se dostat k písemnostem ohledně dědického řízení. Děkuji za odpověď.

Nové Město nad Metují , Nové Město nad Metují , 02.03.2011
Odpověď

Zástupce dědice může za dědice dědictví odmítnout jen podle plné moci, která ho k tomu výslovně opravňuje. Záleží tedy na obsahu plné moci, kterou jste druhé manželce svého otce udělil. To, co jste si mezi sebou dohodli ústně, byste musel prokázat. Za splnění zákonných podmínek byste se mohl domáhat ochrany oprávněného dědice žalobou, je však možné, že některé vaše nároky budou již promlčeny. Doporučuji kontaktovat advokáta. Nahlédnout do dědického spisu lze na okresním soudu, který dědictví projednával.

, 05.04.2011

Firmy z tohoto regionu:

Smuteční obřadní síň Kukleny v Hradci Králové

Sekce: Obřadní síně, Město: Hradec Králové
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference