Poradna: Prosila bych o radu ohledně dědictví. Zemřela mi matka

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, prosila bych o radu ohledně dědictví. Zemřela mi matka a dědictví (domek s pozemkem) se bude dělit mezi mého otce a mě, jelikož jsem jediný potomek. Naše finanční situace není moc dobrá, proto bych se chtěla bych se zeptat, co je pro nás s otcem nejvýhodnější z finančního hlediska - l.)mám se vzdát podílu po matce ve prospěch otce - 2.) nechat přepsat otcův podíl po matce v můj prospěch (vlastnila bych tedy polovinu majetku) - 3.) má otec převést celý majetek na mě? Děkuji za vyřízení.

Bystřice pod Hostýnem , Bystřice pod Hostýnem , 31.05.2007
Odpověď

Vážená paní Doleželová, pokud se ptáte na to, co je pro Vás s otcem nejvýhodnější z finančního hlediska, tak z hlediska daňového je nyní lhostejné, zda učiníte variantu č. 1) nebo 2). Variantu 3) bych nedoporučoval, protože byste musela platit ještě 1 % daň darovací (při bezúplatném převodu), nebo otec 3 % daň z převodu nemovitostí ohledně poloviny, který otci výlučně patří. K tomu byste ještě museli nechat vypracovávat znalecký posudek na ocenění otcova podílu na pozemku s domkem. Dědická daň je v případě Vás obou dvou stejná (1 % z ceny děděného majetku, s případnou další progresí v závislosti na jeho ceně), protože spadáte do I. skupiny z hlediska zákona o dani dědické, darovací a z převodu nemovitostí. Daň dědickou budete platit pouze z majetku, který je předmětem dědění.

Jiří Švehla , 15.06.2007

Firmy z tohoto regionu:

Obřadní síň Želechovice

Sekce: Obřadní síně,


Smuteční síń Vsetín

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Horní Lhota

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Tečovice

Sekce: Obřadní síně,


Kostel - Všemina

Sekce: Obřadní síně,


Kostel Vsetín - Dolní Jasenka

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň Jižní Svahy

Sekce: Obřadní síně,


Kostel - Vizovice

Sekce: Obřadní síně,


Obřadní síň - kremace Zlín

Sekce: Obřadní síně,


Kostel - Újezdec u Luhačovic

Sekce: Obřadní síně,
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.