Poradna: Prosím o radu. Mému otci v roce 1993 umřel otec a po

Sekce: Dědictví

Otázka:

Prosím o radu. Mému otci v roce 1993 umřel otec a po něm zdědil 1/4 domu, jeho bratr zdědil také 1/4 a zbytek vlastnila jejich matka. Ta umřela vloni a protože otec s bratrem nejsou v kontaktu tak otec si požádal o výpis z Katastru nemovitostí, aby zjistil, kdo je nyní vlastníkem matčiny poloviny. Tam bylo uvedeno, že otcova je 1/4 a bratr vlastní 3/4. Matka mu svůj díl v roce 2003 darovala. Krátce po matčině smrti byl otcův bratr předvolán k dědickému řízení a otec dodnes žádné pozvání k dědickému řízení nedostal. Nevíme jestli to je tedy už uzavřená věc s ohledem na to že svou polovinu darovala ještě za života otcovu bratrovi, tím pádem už snad otec nemá co dědit, nebo má nějaké nároky? Jak by také mohl postupovat ve věci aby mu jeho bratr vyplatil 1/4 která mu patří?Má podat nějakou žádost? Bratr odmítá se k věci jakkoli vyjádřit a otec neví jak postupovat dál. Děkuji předem za odpověď.

Moravskoslezský kraj , 23.04.2007
Odpověď

Vážená Gábino, to že Vaše babička darovala Vašemu strýci svůj podíl na nemovitosti neznamená, že by otec nebyl účastníkem dědického řízení. Jako syn své matky, tedy pokud by jej matka nevydědila, měl dědit polovinu dědictví, přičemž na poloviční podíl otcova bratra by měla být započtena cena jemu darovaného podílu na domu. Otázka však je, co všechno jeho matka zanechala? Pokud zanechala pouze majetek nepatrné hodnoty, tj. cca do 10 000 Kč, soud tento majetek vydal vypraviteli pohřbu, tedy, pokud byl jeho vypravitelem bratr otce, tak jemu, a dědické řízení zastavil. Účastníkem takovéhoto řízení tedy byl pouze bratr Vašeho otce a nikoliv otec, kterého proto soud (notář) nevyrozumíval a nejednal s ním. Pokud Váš otec již nechce vlastnit ¼ domu, může podat k soudu návrh na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví s tím, aby soud jeho podíl (pokud nelze dům reálně rozdělit), přikázal za peněžitou náhradu jeho bratrovi. Upozorňuji však na možnost soudu z důvodů zvláštního zřetele hodných takovéto podílové spoluvlastnictví nezrušit a nevypořádat přikázáním věci za náhradu. Tzn. že otcovi by jeho podíl zůstal i nadále.

Jiří Švehla , 14.05.2007







+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference