Poradna: Prosím o radu. Před měsícem mi zemřel otec,ale vzhledem

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den,prosím o radu. Před měsícem mi zemřel otec,ale vzhledem k nedostatku financí jsme s manželem poměrně těžce řešili zajištění pohřbu.Nabídl se nám otcův dlouholetý přítel,že pohřeb objedná a zaplatí sám - s tím,že mu danou částku vrátíme po vypořádání dědictví.Chtěla jsem s ním s ním sepsat korektní dohodu o tom,že mu peníze opravdu vyplatíme (jde o necelých 20.000),ale odmítl to,že mi věří.Již jsem nenaléhala,ale napadlo mne,zda jsem neudělala chybu.Můj dotaz se týká toho,jaká práva má objednavatel pohřbu v souvislosti s dědictvím,případně se závětí.Tu totiž tatínek zanechal u notáře a nyní čekáme na to,až budeme pozváni k jejímu otevření. Druhý dotaz: je možné, aby v závěti byly zůstavitelem dány jakékoliv podmínky? Třeba že veškerý majetek bude mít předem určeného správce a ten bude ovlivňovat, jak s ním dědicové mohou nakládat? Tato otázka je pro mne velmi důležitá. A ještě mne zajímá, jak dlouhá je čekací lhůta na zahájení dědického řízení. Předem děkuji za Vaši odpověď.Bendová

Praha 4 , Praha 4 , 04.10.2008
Odpověď

Chybu jste určitě neudělala. Dle občanského zákoníku má ten, kdo vystavil a hradil pohřeb nárok na náhradu nákladů pohřbu. Za tyto náklady odpovídají dědici až do výše nabytého dědictví. Žádná další práva tomu, kdo zajistil pohřeb a hradil jeho náklady ze zákona nevznikají. Podmínky v závěti možné nejsou, zákon je výslovně vylučuje. To co však uvádíte ve svém dotazu není podmínkou, je to zákonným právem zůstavitele ustanovit pro případ své smrti správce dědictví, který do vypořádání dědictví bude mít na starost hospodaření s dědictvím.

Jiří Hora , 01.03.2009Inzerce z regionu

Prodej hrobu MALVAZINKY
Region: Smíchov
nabídka, 18.7.2024, 18:23
Kamenictví v pohřebnictví

Přenechám za úplatu hrob na hřbitově v Praze 5...


Firmy z tohoto regionu:

Pohřební a kremační ústav ELPIS

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 8 - Bulovka


Granit.cz

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Praha 3


Obřadní síň krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10 - Vinohrady


Malá obřadní síň (Baxova), krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10


Obřadní síň, krematorium Motol

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 5


Kaple sv. Václava, Vinohradské hřbitovy

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 3


Velká obřadní síň krematoria Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference