Poradna: Prosím o radu. Zemřel nám tatínek. Jsme s bratrem 2

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, prosím o radu. Zemřel nám tatínek. Jsme s bratrem 2 dědicové a dědictví po tatínkovi by se dědilo napůl-stejným dílem.V tomto případě by se jednalo o nemovitost v Praze-celkem o 3 samostatných bytových jednotkách-činžovní vila s pozemkem v celkové tržní ceně cca 8-10 mil.Kč. Můj návrh vůči bratrovi zněl-že ,mu v dědickém řízení navrhnu, že se mu polovinu tohoto domu přenechám za odstupné 2 miliony Kč(cena podstatně nižší, než-li je tržní cena), abych si zakoupila svůj vlastní byt 1+1. Bratr s tím zásadně nesouhlasí a odmítá tuto možnost i jakoukoliv jinou možnost-že v této záležitosti nic dělat nebude, a že vše zůstane neměnné-tím mě nutí vlastnit polovinu domu, kterou nechci a potřebuji bydlet dle svých představ. Navrhla jsem., že pokud nebude souhlasit-po vyřízení vlastnických práv tu svoji polovinu domu vyměním za bydlení 1+1 s někým jiným a vlastnická práva budou převedena na jinou osobu.Svoji polovinu přepíši na jinou osobu. 1)Jde-li to, prosím pěkně takto provést? 2) Bratr je dost solventní, ale popírá to, takže pokud by proběhlo soudní řízení, musel by rozhodbutí respektovat? 3) Pokud jde o vyřizování dědictví, může se stát, že by jej bratr nepodal žádost o vyřízení dědictví, anebo vyřízení dědictví probíhá automaticky do určité doby od úmrtí osoby? A jaká je zákonná lhůta k vyřízení dědického řízení? 4) A je-li možné, že by mě bratr úmyslně nenahlásil k dědickému řízení, aby dosáhl svého? A jak v tomto případě postupovat? Děkuji Vám. Jitka Corliová

Praha , Praha 1 , 04.04.2009
Odpověď

Dobrý den, Pokud se Vám nepodaří s bratrem najít určitý kompromis, rozhodne o Vaší situaci na návrh jednoho z vás soud. Pokud dobře chápu, stali jste se s bratrem spoluvlastníci celé nemovitosti, která sestává z jednotlivých bytových jednotek. Nemůžete tak bez bratrova souhlasu bytovou jednotku na někoho převést. Můžete podat na soud žalobu na vypořádání spoluvlastnického podílu. Pokud jde o Váš druhý dotaz, pan bratr má pouze možnost podat opravný prostředek proti soudnímu rozhodnutí. Bude – li ve věci rozhodnuto konečně, musí toto rozhodnutí respektovat. Ke třetímu dotazu: Pokud jde o dědické řízení, může být zahájeno i bez návrhu, což vypl. ze zásady oficiality. Příslušný orgán státní správy pověřený vedením matriky oznámí úmrtí ve svém matričním obvodu soudu příslušnému k projednání dědictví.Soud zahájí řízení i bez návrhu, jakmile se dozví, že někdo zemřel nebo byl prohlášen za mrtvého. Zanechal – li Váš otec závěť, neměl by být žádný problém, podle zákona se nesmí zapomenout na tzv. neopomenutelného dědice, kterým jako dcera zajisté jste. Nemůžete tak být z dědického řízení vynechána, leda, že by jste byla vyděděna. Ze zákona patříte do první dědické skupiny.

Jiří Hora , 05.08.2009Inzerce z regionu

Urnový hrob na Vinohradech
Region: Vinohrady
nabídka, 25.5.2022, 19:55
Kamenictví v pohřebnictví

Prodám kompletní urnový hrob na Vinohradském...
Kolumbárium
Region: Praha 10
nabídka, 23.5.2022, 13:42
Kamenictví v pohřebnictví

přenechám komubárium na hřbitově v Uhříněvsi -...


Firmy z tohoto regionu:

Granit.cz

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Praha 3


Pohřební a repatriační ústav ELPIS s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 2 - Nové město


POHŘEBNÍ ÚSTAV HL.M.PRAHY

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 1 - Staré město


Pohřební ústav PEGAS CZ s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 2 - I.P.Pavlova


Kaple sv. Václava, Vinohradské hřbitovy

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 3


Smuteční služby Horní Počernice

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 9 - Horní Počernice


Pohřební služba Atropos, s.r.o

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 7


Obřadní síň, krematorium Motol

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 5


Obřadní síň krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10 - Vinohrady


Velká obřadní síň krematoria Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference