Poradna: Prosím o radu. Zemřela nám babička po které bychom

Sekce: Dědictví

Otázka:

Prosím o radu. Zemřela nám babička po které bychom měli dědit. Babiččin manžel a 3 vnuci. Jedná se o dvě nemovitosti. Jsme 2 sestry a bratranec /rodiče už nežijí/. Jelikož manžel /dědeček/ zemřelé žije, pravděpodobně se dědictví se sestrou zřekneme v jeho prospěch. Bohužel náš bratranec vede nezřízený život a byl již několikrát soudně trestán, tak bude určitě trvat na svém podílu. Co radíte-jak se zachovat? V blízké době přijde předvolání k notáři a tak bychom chtěli vědět co nás čeká. Děkuji mnohokrát

Praha , Praha 1 , 29.03.2007
Odpověď

Vážená paní Zemanová, ve své odpovědi Vás bohužel budu muset zklamat. Platná právní úprava neumožňuje, aby byl jakýkoliv dědic zbaven svého dědictví nějakým úkonem ostatních dědiců. Pokud Váš bratranec bude na svém podílu trvat, není možnost, jak jej dědictví zbavit. V úvahu by přicházela pouze dědická nezpůsobilost, to ovšem za předpokladu, že by se Vámi zmíněných (předpokládám že úmyslných) trestných činů dopustil proti zůstaviteli, jeho manželu, dětem nebo rodičům. V takovém případě by nedědil. Pokud jde o Vámi uvažované zřeknutí se dědictví, musím uvést, že současné platná právní úprava upravuje odmítnutí dědictví, které je možné odmítnout pouze ve lhůtě 1 měsíce ode dne, kdy byl dědic soudem (notářem, jako soudním komisařem) o právu odmítnout dědictví vyrozuměn. Lhůtu lze prodloužit pouze z důležitých důvodů. Zříci se dědictví ve prospěch někoho jiného, koho určíte, nelze. Pokud ale chcete svůj podíl přenechat dědečkovi, je možno uzavřít dohodu o vypořádání dědictví, kterou musí uzavřít všichni dědici, tedy i Váš bratranec, podle které by on dostal to, co mu náleží ze zákona (pokud svůj díl chce) a vy byste svůj dědický podíl přenechali dědovi.

Jiří Švehla , 05.04.2007Inzerce z regionu

nabídka, 13.1.2021, 11:18
Kamenictví v pohřebnictví

přenechám hrob na Olšanech 3,5m2, celý krytý...
hrobové místo
Region: Praha
nabídka, 15.7.2020, 15:18
Kamenictví v pohřebnictví

Přenechám pronájem hrobového místa na Krčském...


Firmy z tohoto regionu:

Pohřební a repatriační ústav ELPIS s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 2 - Nové město


Pohřební ústav PEGAS CZ s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 2 - I.P.Pavlova


POHŘEBNÍ ÚSTAV HL.M.PRAHY

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 1 - Staré město


Granit.cz

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Praha 3


Kaple sv. Václava, Vinohradské hřbitovy

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 3


Malá obřadní síň (Baxova), krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10


Pohřební služba Helfi

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 3 -Žižkov


Pohřební služba Atropos, s.r.o

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 7


Smuteční služby Horní Počernice

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 9 - Horní Počernice


Obřadní síň krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10 - Vinohrady
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference