Poradna: Prosím Vás tímto o radu. Nedávno tragicky zemřel manžel

Sekce: Dědictví

Otázka:

Prosím Vás tímto o radu. Nedávno tragicky zemřel manžel mé sestry. Sestře zůstaly v péči dvě nezletilé děti. Nyní probíhá dědické řízení. Mimo jiné se dostavil odhadce, který byl ustanoven notářem, na nemovitost /sestra bydlí v polovině rodinného domu/. Sestra nyní obdržela znalecký posudek na dům v hodnotě 3.300.000,- Kč. Před rokem a půl měli s manželem vypracován odhad na tento dům za účelem poskytnutí úvěru v hodnotě 1.700.000,- Kč. Zdá se nám nový odhad oproti původnímu nepřiměřený. Lze nový odhad zpochybnit? A jakým způsobem postupovat dál? Je sestra povinna do tří dnů zaplatit částku za vypracování znaleckého posudku 3.300,- Kč, jak určil odhadce i když s ním nesouhlasí!? Jaké by měly být pro sestru notářské poplatky z hodnoty do 2 mil. anebo nově nad 3 mil. Kč? Je možné, aby za rok a půl došlo k tak výrazným změnám ve výpočtu odhadu? Děkuji za odpověď.

Jihočeský kraj , 08.08.2007
Odpověď

To, že se během jednoho roku takto výrazně zvýšila cena nemovitosti určená v posudku znalce, je opravdu divné. Může to však být způsobeno odlišnou metodikou, resp. způsobem oceňování. Existuje nákladový, výnosový nebo porovnávací způsob. Dům může být oceněn také tržní, tj. obvyklou, cenou, což je pro tento případ nepravděpodobnější. Je také pravda, že za účelem úvěru se nemovitosti oceňují cenou co nejmenší a pro účely dědického řízení, zvlášť když si posudek zadá notář sám, což není nejobvyklejší praxe, co největší, protože z této ceny se také počítá odměna notáře. Jeho snaha po co největší hodnotě je tedy logická. Pokud se Vám však takováto cena nezdá, můžete se nechat udělat posudek od jiného znalce a zpochybňovat tak cenu od znalce ustanoveného notářem. Odměnu odhadce, stejně jako odměnu notáře jsou dědicové povinni zaplatit na základě usnesení o skončení dědického řízení, nikoliv na základě pouhého znaleckého posudku. Proti tomuto usnesení lze samozřejmě podat odvolání. Odměna notáře je následující: z prvních 100 000 Kč základu 2,0 %, z přebývající částky až do 500 000 Kč základu 1,2 %, z přebývající částky až do 1 000 000 Kč základu 0,9 %, z přebývající částky až do 3 000 000 Kč základu 0,5 %, z přebývající částky až do 20 000 000 Kč základu 0,1 %, nejméně však 600 Kč. Částka nad 20 000 000 Kč se do základu nezapočítává. Základem je obvyklá cena zůstavitelova majetku.

Jiří Švehla , 15.08.2007+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference