Poradna: Rád bych zeptal jakým způsobem bude vypořádáno dědictví

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den, rád bych zeptal jakým způsobem bude vypořádáno dědictví v následujícím případě. Moje matka měla v předchozím manželství 4 dcery. Když došlo k rozvodu, matka se s jednou nezletilou dcerou odstěhovala (zbylé tři byly plnoleté a vdané). Po nějaké době si vzala za muže mého otce a nastěhovala se k němu do rodiného domu (dům byl vlastnictvím otce). Otec nezletilou dceru adoptoval, ta se však po cca 3 letech vdala a odstěhovala. Po nějaké době jsem se narodil já a žiji společně s rodiči v rodiném domě dodnes. Prosím o vyjádření jak bude vypořádáno dědictví. Rád bych věděl, zda mají „nevlastní“ sestry nárok na podíl dědictví z domu ve kterém v současné době žiji společně s rodiči, případně jak mohou rodiče převést dům na mou osobu (závětí, přepsáním v současné době ....?).

Praha , Praha 1 , 26.10.2008
Odpověď

Za života Vám rodiče samozřejmě mohou darovat. Jak jste uvedl, dům je ve výlučném vlastnictví Vašeho adoptivního otce. Pokud by zemřel jako první on, pak by 1/3 domu připadla Vám, 1/3 Vaší nevlastní sestře a 1/3 matce. V případě následné smrti matky byl předmětem dědictví i tento podíl matky na domě. Ten by se rovnoměrně rozdělil mezi Vás a všechny čtyři nevlastní sestry. Pokud by jako první zemřela matka a až následně nevlastní otec, pak by ½ domu připadla Vám a druhá polovina Vaší adoptované sestře. Co se týče možnosti sepsat závěť, pak je třeba mít na paměti, že existuje institut tzv. neopomenutelného dědice, což byste v případě otce byl Vy a Vaše adoptovaná sestra a v případě matky Vy a všechny vaše nevlastní sestry. Nezletilému potomkovi, se musí v závěti dostat alespoň takový podíl, na jaký má právo ze zákona. Zletilému se musí dostat alespoň jeho polovina.

Jiří Hora , 01.03.2009Inzerce z regionu

nabídka, 11.3.2024, 13:46
Kamenictví v pohřebnictví

Nabizime k dovozu tento automobil, ktery je...


Firmy z tohoto regionu:

Granit.cz

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Praha 3


Pohřební a kremační ústav ELPIS

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 8 - Bulovka


Obřadní síň, krematorium Motol

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 5


Malá obřadní síň (Baxova), krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10


Obřadní síň krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10 - Vinohrady


Velká obřadní síň krematoria Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10


Kaple sv. Václava, Vinohradské hřbitovy

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 3
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference