Poradna: Ráda bych Vás poprosila o pomoc týkající se vyřešení

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den ráda bych Vás poprosila o pomoc týkající se vyřešení vlastnictví rodinné hrobky. Jsem dcerou jednoho ze čtyř dětí matky, tedy mojí babičky která před 37 lety hrobku oficiálně zakoupila. Bohužel po její smrti nedošlo k žádnému dědickému vypořádání týkající se hrobky. Dům ve kterém žila ještě před smrtí předala svým dvěma synům s manželkami, teda 4x1/4( můj otec+matka a strýc+teta). Do roka zemřel také strýc a byl uložen do hrobky. Jeho 1/4 podíl z domu dědictvím připadl jeho dceři. Brzy na to se teta s dcerou rozhodla odstěhovat a své dvě 1/4 prodal mému otci a matce. K dnešnímu dni je dům přepsán na mne. Nájem hrobového místa zaplatil po vypršení platnosti zaplacené babičkou můj otec a je platná do roku 2010. Po prodeji domu došlo k rozchodu rodiny. Dnes to řešíme my děti a vlastně nevíme kdo je vlastníkem hrobky. Otec tvrdí, že je hrobka součástí domu a tudíž patří jemu popř. mně. Děkuji za vyjasnění situace.

Hradec nad Moravicí, okr. Opava , Jindřichův Hradec , 21.01.2008
Odpověď

Hrobka v žádném případě součástí domu není. Dále je třeba rozlišovat nájem hrobového místa a náhrobek jako takový, které nemusejí sdílet stejný právní osud. Vám však jde pravděpodobně o nájem. Zákonná úprava je taková, že nájem hrobového místa přechází smrtí nájemce na jeho dědice. Pokud tedy nebyl žádným způsobem vyřešen v dědickém řízení, jsou ze zákona nájemci všichni babiččini dědici. Druhá věc je ovšem to, kdo je správcem pohřebiště veden jako nájemce. Pokud další nájem zaplatil Váš otec, je možné, že je jako nájemce veden nadále pouze on. A měl by správně mít nájemní smlouvu! V takovémto případě by se o to šlo opřít jako a používat jako argument pro to, že nájemcem je pouze Váš otec, i když tomu i tak z čistě právního hlediska nemusí být. Pokud je tam však stále vedena babička a otec to pouze zaplatil, jsou nájemci všichni její dědicové. A ti by se museli buď dohodnout, a pokud by se nedohodli, muselo by se provést o tomto nájmu dodatečné dědické řízení.

Jiří Švehla , 05.02.2008

Firmy z tohoto regionu:

Obřadní smuteční síň Vimperk

Sekce: Obřadní síně, Město: Vimperk


Božena Švecová

Sekce: Obřadní síně, Město: Vodňany


Josef Cimerhanzl

Sekce: Obřadní síně, Město: Kremže


Michal Hrnčiarik

Sekce: Obřadní síně, Město: Týn nad Vltavou-Malá Strana


Ladislav Paule

Sekce: Obřadní síně, Město: Prachatice


Obřadní síň Vimperk

Sekce: Obřadní síně, Město: Vimperk


Kamenictví JATVAR Velešín

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Velešín
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference