Poradna: Spolu se svým zemřelým bratrem vlastníme každý ideální

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den.Spolu se svým zemřelým bratrem vlastníme každý ideální jednu 1/2 rodinného domku.Jelikož jeho dluhy převyšují jeho majetek,v případě soudní likvidace majetku (případně jen domku?) jaké mám jako spoluvlastník domku možnosti či práva pro získání jeho ideální jedné 1/2 a tím získání celého domku do mého vlastnictví.Mohu se zůčastnit této soudní dražby a v případě,že tuto jednu 1/2 domku vydraží někdo jiný,mám přesto přednostní právo jej získat,(koupit)čili jinými slovy,nemohu nějakým způsobem o tuto druhou polovinu domku přijít?Velmi mi na domku záleží,neb jsme se tam narodili a rodiče nám jej darovali ještě jako nezletilým.Prosím poraďte mi,jaké mám možnosti.Po bratrovi zůstala manželka,dvě nezletilé a jedno plnoleté dítě,které v době jeho smrti bylo ještě nezletilé.Děkuji předem za každou informaci a radu.Krásná L.

Zlínsko , 23.02.2008
Odpověď

Případné dražby se samozřejmě zúčastnit můžete a jako spoluvlastník nemovitosti budete zvýhodněna tím, že nebudete muset „přebíjet“ nejvyšší nabídku o minimální příhoz, ale pouze dorovnat nejvyšší nabídku. Co se týče druhé části dotazu, tak bohužel za jistých okolností byste o spoluvlastnický podíl přijít mohla a to v případě, že by druhý spoluvlastnický podíl vydražila třetí osoba a poté podala k soudu návrh na vypořádání spoluvlastnictví. Pokud není možné reálné rozdělení této nemovitosti na samostatné jednotky, přikázal by soud nemovitost do vlastnictví jednoho ze spoluvlastníků, a to samozřejmě za finanční náhradu odpovídající tržní hodnotě podílu.

Jiří Hora , 18.03.2008+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference