Poradna: Termín vypořádání dědictví

Sekce: Dědictví

Otázka:

Mám společně s manželem byt v SJM a chatu. Manžel má zletilého syna z předchozího manželství. V případě úmrtí manžela je jeho polovina SJM rozdělena mezi mě a jeho syna. V bytě bydlím a chtěla bych zde dožít (syn bydlí cca 250 km vzdálen, ale chápu, že peníze se hodí vždy). Můj dotaz zní: 1) Je možno, aby manžel sepsal u notáře závěť a odkázal mně svůj podíl bytu a synovi svůj podíl na chatě i přesto, že chata má (dle nedávného odhadu RK) trochu nižší hodnotu???? B)Prosím o informaci, zda existuje nějaká lhůta, do které by bylo nutné podíl manželova syna vyplatit nebo to záleží na dohodě mezi námi? Máme spolu korektní vztahy (ale doposud jsme spolu nic nedědili :-)) Děkuji za odpověď. AV

, Břeclav , 24.03.2022
Odpověď

V rámci závěti může manžel o dědictví určit jakkoliv. Jediná podmínka je, že podíl zletilého syna musí ve svém souhrnu hodnoty činit nejméně 1/4 jeho zákonného podílu. Zákonný podíl syna je polovina dědictví dědictví jako takového, syn tedy musí dostat alespoň 1/8, zbytek Vy. Doporučuji záveť řešit u notáře, kde notář pomůže toto pravidlo přímo aplikovat na Váš případ. Co se týká lhůty na vypořádání, ta bude do dědického rozhodnutí zahrnuta v případě, že s v rámci dědického řízení se synem manžela na tomto domluvíte. Pokud ne, tak notář finanční vypořádání řešit nebude, každý získáte určitý podíl a pak záleží, jestli se v budoucnu nějak dohodnete nebo jeden z vás podá k soudu návrh na vypořádání spoluvlastnictví.

Pavel Kuchynka , 26.04.2022

Firmy z tohoto regionu:

Malá obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Velká obřadní síň Ústředního hřbitova města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Obřadní síň - Rajhrad

Sekce: Obřadní síně, Město: Rajhrad


Velká obřadní síň krematoria města Brna

Sekce: Obřadní síně, Město: Brno


Restaurace Napoleon

Sekce: Smuteční hostina, Město: Brno
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference