Poradna: V lednu mé přítelkyni zemřel otec a zůstala po něm

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den. V lednu mé přítelkyni zemřel otec a zůstala po něm nemovitost.Proto bych se rád zeptal na pár otázek: 1)Platí se daň z převodu nemovitostí i v případě pozůstalosti? 2)Dá se ještě před provedením odhadu nemovitosti zjistit cena nemovitosti,a pokud ano tak na jaký odkaz se mám podívat? 3)Jelikož má přítelkyně bratra,jaké možnosti má její bratr,pokud bude chtít svůj podíl vyplatit? Předem děkuji za odpovědi na mé otázky.Hezký den,Jaroslav Frnka

Čr , 25.03.2007
Odpověď

Dovolím si odpovědět na Vaše jednotlivé otázky komplexně. V dědickém řízení je možné, aby se účastníci mezi sebou vypořádali dohodou. Je zde dán prostor pro to, aby dědicové uspořádali své vztahy tak, aby řešení vyhovovalo každému z nich. Zde by byla možná dohoda, že - pokud nejsou další dědicové - například Vaše přítelkyně nabude celou nemovitost a bratrovi za to poskytne jiné plnění. Pokud dohoda neodporuje zákonu nebo dobrým mravům, soud ji schválí, jinak soud potvrdí nabytí dědictví podle dědických podílů. Vaše přítelkyně s bratrem by tak nemovitosti nabyli do podílového spoluvlastnictví a vztahy mezi nimi se budou řídit ustanoveními občanského zákoníku o tomto druhu spoluvlastnictví. Pokud vycházím z Vašeho dotazu, jak by postupoval bratr v případě, že by upřednostnil peníze místo podílu na nemovitosti, nabízí se mu následující možnosti: zejména se spoluvlastníci mohou dohodnout o zrušení spoluvlastnictví a vzájemném vypořádání. Pokud nedojde k dohodě, může bratr podat návrh na zrušení spoluvlastnictví a soud mu vyhoví, současně rozhodne o vzájemném vypořádání. Dále může svůj podíl prodat, Vaše přítelkyně má ovšem k jeho podílu zákonné předkupní právo. Placení daní a poplatků ve výše uvedených případech se bude řídit zákonem o dani dědické, darovací a z převodu nemovitosti. Při nabytí dědictví jsou děti zůstavitele osvobozeni od placení dědické daně. V případě převodu nemovitosti se platí daň z převodu nemovitosti. K vašemu dotazu ohledně zjištění ceny nemovitosti - cenu dědictví a výši dluhů zjišťuje soud v řízení, což nebrání tomu, abyste nechal udělat vlastní odhad ceny nemovitosti.

Jiří Švehla , 04.04.2007+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference