Poradna: V listopadu 2007 mi zemřel manžel.Mám ČID 4 889 Kč.

Sekce: Dědictví

Otázka:

V listopadu 2007 mi zemřel manžel.Mám ČID 4 889 Kč. Manžel měl plný invalidní důchod 9 474 Kč.Tedˇmi přišlo rozhodnutí,kde po manželovi budu brát 3 952 procentní částka +1570 základní výměra = 5522 Kč. Zároveň z mého ČID odečetli základní výměr 1570 Kč a procentuální částku 3319 ještě dělili dvěma na 1660 Kč. Takže mi zbylo 1660 + 5522 a výsledný vdovský důchod = 7182Kč. Takže rok budu po manželovi brát 2000 Kč.Proč sáhli na můj ČID,když jsem ještě nezemřela? Všude to píši jinak,při souběhu důchodů že ten vyšší zůstává a nižšší se krátí,ale podle dotazů lidí vidím,že v tom každý tápe,myslela jsem,že až po roce se to krátí na čtvrtinu.

Děčín , Děčín , 29.02.2008
Odpověď

Tak jak to píšete, je Váš důchod skutečně vypočten správně. Při souběhu Vašeho částečného invalidního důchodu a vdovského důchodu po manželovi se vyplácí vyšší důchod v plné výši a z druhého důchodu polovina procentní výměry. Tzn. že vyšší je důchod vdovský, který Vám vyplácí celý, tedy 5522 Kč z Vašeho ČID Vám budou vyplácet polovinu procentní výměry, tedy oněch 1660 Kč. Takto je to upraveno v § 59 zákona č. 155/1995 Sb. o důchodovém pojištění.

Jiří Švehla , 12.03.2008

Firmy z tohoto regionu:

Pohřební ústav AURIGA® spol. s r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Litoměřice


Marie Vrculová

Sekce: Obřadní síně, Město: Teplice


Vysočanské zahrady a.s.

Sekce: Obřadní síně,


Technické služby města Mostu a.s.

Sekce: Obřadní síně, Město: Most


Pohřební ústav Helena s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Ústí nad Labem - centrum
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference