Poradna: V roce 2003 proběhlo soudní řízení ohledně pozůstalosti

Sekce: Dědictví

Otázka:

V roce 2003 proběhlo soudní řízení ohledně pozůstalosti po manželově mamince na Slovensku. Manžela tam zastupoval jeho nejstarší bratr. Tento bratr si ponechal celý majetek jelikož bydlí v místě kde žila maminka a nám zbývajícím sourozencům vyplatil zálohu 10 000kč. Podle odhadu by nám - zbývajícím sourozencům měl ještě vyplatit určitou částku. Do dnešního dne tak neučinil a vypadá to že ani učinit nehodlá. Potřebovali bychom tedy vědět zda ještě můžeme s tímto problémem něco dělat, když už uplynula doba 4let. Navíc řízení bylo na Slovensku a my bydlíme v Česku. Děkuji předem za odpověď.

Ostravsko , 23.06.2007
Odpověď

To, zda Váš nárok vůči manželovu bratru není již promlčen, záleží na tom, kdy Vám měl povinnost vyplatit zbylou částku. Promlčecí lhůta je na Slovensku pravděpodobně stejná jako u nás, tedy 3 roky. Pokud je tamní právní úprava stejná či obdobná jako naše, měly byste podat tzv. dědickou žalobu na vydání dědictví proti nepravému dědici. Pokud Vám bylo dědictví správně přiznáno, avšak bratr Vám „pouze“ nechce peníze vyplatit, podejte klasickou žalobu na plnění. Žaloby musíte podávat na Slovensku. Promlčení doba je zde též tříletá, pokud je Slovenská úprava stejná jako Česká a počíná běžet ode dne právní moci usnesení, jímž bylo dědické řízení skončeno.

Jiří Švehla , 20.07.2007+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.