Poradna: V USA zemřel 29.12.07 můj 80-letý strýc žijící osamoceně.

Sekce: Dědictví

Otázka:

V USA zemřel 29.12.07 můj 80-letý strýc žijící osamoceně. Kvůli zdravotnímu stavu měl soudem jako opatrovníka určený příslušný Guardien office. Jeho byt byl zlikvidován dříve, v USA má menší finanční částku v bance a ČR je spoluvlastníkem zemědělské půdy. Byl občanem ČR a nebyl občanem USA (zelená karta).Jako jeho synovec jsem jeho nejbližším a jediným žijícím příbuzným a existuje i závěť v můj prospěch. Zařídil jsem jeho kremaci, úmrtní list nemám. Jak mám nyní postupovat? Předpokládám, že na dědické řízení v ČR se vztahuje české právo (na základě čeho a kdo určí notáře?) Mám si najmout právníka na vyřizování závěti v USA ?

Tábor , Tábor , 13.01.2008
Odpověď

Podle českého zákona o mezinárodním právu soukromém by se všechny dědické poměry (hmotněprávní) skutečně měly řídit českým právem. Z procesního hlediska by k projednání měly být příslušné české soudy. Pokud jde však o majetek v USA (finanční částka v bance), tak zde jsou české soudy příslušné pouze tehdy, pokud se takovýto majetek vydává českým orgánům, nebo jestliže USA přiznávají takovým rozhodnutím českých justičních orgánů právní následky, což pravděpodobně splněno je. Notáře určí český okresní soud. Místně příslušný bude takový soud, v jehož obvodu měl strýc naposledy bydliště. Pokud ho neměl, nebo ho nelze zjistit, tak ten v jehož obvodu měl naposledy pobyt. Pokud takový soud není, tak ten, v jehož obvodu je strýcům majetek a pokud měl majetek ve obvodu více okresních soudů, tak ten z nich, který provedl první úkon. Jestli máte najmout právníka na vyřizování závěti v USA nedokážu posoudit; nevím jaké jsou ohledně toho v USA zákony.

Jiří Švehla , 05.02.2008

Firmy z tohoto regionu:

Obřadní smuteční síň Vimperk

Sekce: Obřadní síně, Město: Vimperk


Michal Hrnčiarik

Sekce: Obřadní síně, Město: Týn nad Vltavou-Malá Strana


Ladislav Paule

Sekce: Obřadní síně, Město: Prachatice


Božena Švecová

Sekce: Obřadní síně, Město: Vodňany


Josef Cimerhanzl

Sekce: Obřadní síně, Město: Kremže


Obřadní síň Vimperk

Sekce: Obřadní síně, Město: Vimperk


Kamenictví JATVAR Velešín

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Velešín
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference