Poradna: Vážený pane magistře, prosím o odpověď na můj dotaz. V

Sekce: Dědictví

Otázka:

Vážený pane magistře, prosím o odpověď na můj dotaz. V roce 1980 mi zemřela matka, v roce 1981 byl zhotoven pomník. Můj otec se znova oženil v roce 1986 a v roce 1999 zemřel. Ještě za života otce byly do hrobu uloženy urny rodičů jeho druhé manželky. Při dědickém řízení nám 3 dětem bylo sděleno, že hrobové místo náleží jeho druhé ženě (resp. že ona bude platit pronájem hrobu). Vztahy mezí ní a námi dětmi nejsou dobré, rozhodly jsme se zřídit jiné hrobové místo pro rodiče (třeba i bez uložení uren). Můj dotaz je: komu patří pomník, který byl pořízen ještě před sňatkem otce s jeho druhou ženou? Na správě hřbitovů mi řekli, že je součástí hrobového místa a náleží tomu, kdo má uzavřenou smlouvu (druhá manželka). Mně se to však nezdá. Moc Vám děkuji za odpověď, Soňa Prokopcová.

Hradec Králové , Hradec Králové , 20.11.2007
Odpověď

Není rozhodné, kdy byl pomník pořízen, ale jak bylo jeho vlastnictví vypořádáno v dědickém řízení. Otcova druhá žena má sice nájem hrobového místa, ale to neznamená, že je automaticky vlastníkem i hrobového příslušenství, které je součástí tohoto hrobového místa, přestože to zákon o pohřebnictví jaksi konkludentně předpokládá. Na správě hřbitovů tudíž pravdu nemají. Záleží tedy na tom, jak a zda vůbec bylo v rámci dědického řízení o pomníku rozhodnuto. Pokud nebylo, připadá podle mého mínění v úvahu postup podle § 175x OSŘ, tedy návrh, aby soud provedl řízení o dědictví pouze ohledně náhrobku. Otázkou však je, do jaké míry je takovéto řešení ekonomické. Pokud byste pomník odvezli s tím, že je Váš, řešilo by se to všechno opět buď způsobem uvedeným výše, nebo žalobou Vaší nevlastní matky na určení vlastnického práva. Vše však záleží na dalších konkrétních okolnostech, které neznám.

Jiří Švehla , 03.12.2007





Firmy z tohoto regionu:

Pohřební služba Aeternitas

Sekce: Pohřební služba, Město: Hradec Králové


Pohřební a hřbitovní služby - Ing. Milan Mašek

Sekce: Pohřební služba, Město: Vrchlabí


PPS - POHŘEBNÍ SLUŽBA HRONOV - Oldřich Pich

Sekce: Pohřební služba, Město: Hronov


Smuteční obřadní síň Kukleny v Hradci Králové

Sekce: Obřadní síně, Město: Hradec Králové




+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference