Poradna: Vážený pane magistře. Prosím o radu. Můj nevlastní

Sekce: Dědictví

Otázka:

Dobrý den vážený pane magistře. Prosím o radu. Můj nevlastní otec (žije s mojí matkou od mých 2 let)v závěti odkázal všechen majetek na jedno ze dvou vlastních vnoučat(potomek mého nevlastního bratra). Otec i matka jsou stále živy. Mám ještě někdo nárok na matčin i otcův majetek v budoucím dědickém řízení. Nevím zda je nemovitý majetek vlatněn pouze nevl.otcem nebo je-li vlastnicvým obou rodičů. Děkuji za odpověd. S pozdravem Novotný Jan

Praha , Praha 1 , 21.01.2008
Odpověď

Záleží na tom, zda jsou Vaše matka a Váš nevlastní otec manželé, nebo ne. Pokud jsou manželé, stal a stále se stává veškerý majetek, který nabyli či nabudou za trvání manželství součástí SJM a tedy se v případě úmrtí jednoto z nich bude dělit na půl a předmětem dědění bude to, co připadne na toho, kdo zemře jako první. S výjimkou majetku, který některý z nich nabyl, či nabude dědictvím, darem, nebo za majetek, který je v jeho výlučném vlastnictví. To je např. takový majetek, který vlastnil ten který z nich ještě před uzavřením manželství. Pokud manželé nejsou, musí se zkoumat, zda jsou nemovitosti výlučným vlastnictvím Vaší matky, či nevlastního otce, či zda jej nemají v podílovém spoluvlastnictví, pokud jej pořídili jaksi napůl každý se svých peněz. Předmětem dědění bude tedy opět pouze majetek vlastněný zůstavitelem v den smrti. Jinak zda a kdo z vás dětí má nárok na matčin či otcův majetek v případě smrti, záleží i na tom, zda jste byli otcem osvojeni. Pokud ano, tak jste neopominutelní dědici, a protože jste již zletilí, máte nárok na polovinu zákonného dědického podílu, který by na Vás připadl, jestliže by nebylo závěti. Pokud osvojení nejste, dědí po zůstaviteli vždy jenom vlastní děti a manžel, jestliže jsou Vaši rodiče manželé.

Jiří Švehla , 05.02.2008Inzerce z regionu

Hrob
Region: Praha 4
poptávka, 4.9.2021, 14:54
Kamenictví v pohřebnictví

Koupím nebo převezmou pronájem urnového hrobu...
nabídka, 1.9.2021, 14:10
Kamenictví v pohřebnictví

PRODÁM udržovaný hrob na Vršovickém hřbitově....


Firmy z tohoto regionu:

Pohřební a repatriační ústav ELPIS s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 2 - Nové město


POHŘEBNÍ ÚSTAV HL.M.PRAHY

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 1 - Staré město


Granit.cz

Sekce: Kamenictví v pohřebnictví, Město: Praha 3


Pohřební ústav PEGAS CZ s.r.o.

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 2 - I.P.Pavlova


Pohřební služba Atropos, s.r.o

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 7


Malá obřadní síň (Baxova), krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10


Obřadní síň, krematorium Motol

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 5


Pohřební služba Helfi

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 3 -Žižkov


Smuteční služby Horní Počernice

Sekce: Pohřební služba, Město: Praha 9 - Horní Počernice


Obřadní síň krematorium Strašnice

Sekce: Obřadní síně, Město: Praha 10 - Vinohrady
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference