Poradna: Vypořádání dědictví po x letech

Sekce: Dědictví

Otázka:

V roce 2008 jsme dědili po dědovi. Předmětem dědictví byly podílové fondy ČS, byt 2+1, zahrada s chatou. Byt obývá vzdálená příbuzná, která se starala o dědu. Dědici jsme byli 2, já a sestra. Sestře jsem v době řízení dědictví navrhoval, aby si nechala hodnotu podílových fondů, mě zůstane zahrada s chatou, byt bude na půl a příbuznou necháme dožít. Navrhoval jsem to zejména s ohledem na to, že v té její situace po finanční stránce nebyla zrovna nejlepší. Nepřistoupila na tento návrh, takže nakonec to dopadlo tak, že ze všeho máme 1/2. Příbuznou jsem v bytě nechali bydlet dál, sepsali ji dohodu o možnosti užití bytu na dožití, nájem nám neplatí, platí obvyklé poplatky (voda, el apod, pojistak dom). O majetek jako takový sestra nejeví žádný zájem. Na chatu nejezdí, příbuznou nenavštěvuje. Dnes po mě chce, abych jí vyplatil z 1/2 bytu, že jí to poradil právníka a že s ním vše dojednané, navíc nemůže sehnat (nebo nechce) práci a zřejmě tak řeší svoji životní potřebu. Na vyplacení 1/2 bytu nechci přistoupit ze dvou důvodů: nemám tolik peněz za 1/2 bytu a navíc zde bydlí příbuzná, které jsme přislíbili dožití. (chtěl to tak i děda). Navrhuji ale prodej zahrady a chaty a tím vyřešit její problém. Můj dotaz je: musím přistoupit na odkoupení 1/2 bytu, při situaci kdy navrhuji prodej pozemku a chaty jako podobné řešení?

Trutnov , Trutnov , 31.10.2011
Odpověď

Přistoupit na to nemusíte. Nedojde-li mezi spoluvlastníky k dohodě, zruší spoluvlastnictví a provede vypořádání na návrh některého spoluvlastníka soud. Přihlédne přitom k velikosti podílů a účelnému využití věci. Není-li rozdělení věci dobře možné, přikáže soud věc za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům; přihlédne přitom k tomu, aby věc mohla být účelně využita. Nechce-li věc žádný ze spoluvlastníků, nařídí soud její prodej a výtěžek rozdělí podle podílů

Marta Ptáčková , 19.12.2011

Firmy z tohoto regionu:

Smuteční obřadní síň Kukleny v Hradci Králové

Sekce: Obřadní síně, Město: Hradec Králové
+ Požádat o radu
Zpět do poradny
Přejít do sekce dědictví
Přejít na odborné články pohreb.cz
Pohřební a kremační ústav Elpis. Jeden z nejstarších rodinných pohřebních ústavů v Praze a Středočeském kraji. www.KREMATORIUM.cz -Koncesovaný pohřební a kremační ústav -Koncese pro sjednávání pohřbů a pohřbení -Koncese pro kremační služby -Oprávnění pro hřbitovní práce -Oprávnění pro vyšší hygienické zaopatření lidských pozůstatků -Oprávnění pro transport zemřelých -Oprávnění pro mezinárodní transporty zemřelých - repatriace -Smuteční květiny a tisk stuh -Prodej a servis hřbitovních náhrobků Cenově dostupný s vysokou kvalitou pohřebních služeb. Ceny pohřbů na www.krematorium.cz

O nás

Pohreb.cz Vám poradí se vším, co je potřeba zařídit, když zemře milovaná osoba a je potřeba zorganizovat pohřeb. Připravili jsme přehledného průvodce krok za krokem, který Vám pomůže naplánovat pohřeb, objednat prověřenou pohřební službu i kamenictví a zajistit i případnou psychickou podporu.

 

více

Vyhledávání

Inzerce

  • poptávka
  • nabídka
vstup
Obchodní podmínky | Mapa stránek

Máte-li zájem o reklamu na www.pohreb.cz, ať již jste pohřební služba, kamenictví, případně jiná společnost spojená s pohřebnictvím, pište na obchod@pohreb.cz. Provozovatel stránek není pohřební služba a ani neodpovídá za obsah a dostupnost stránek, které jsou provozovány pod jednotlivými odkazy. Kontrola jejich náplně a provoz jsou plně v kompetenci jejich majitelů.
Položky Označené jako "Další možnosti z kraje" případně "Další možnosti z okresu" jsou placenou službou.

Změnit cookie preference